Latarnia Morska w Niechorzu jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych środkowego wybrzeża. 
 
Image
Latarnia Morska w Niechorzu. fot. 2008, SNW

 

- wysokość latarni - 45 metrów
- na taras widokowy wewnątrz wieży prowadzi 210 schodków,
- wysokość światła - 62,8 m n.p.m
- zasięg światła - 20 Mm (37 km)

Image
fot.2
 
Latarnia, zabudowania towarzyszące i ogród zostały uznane zabytkiem kultury narodowej i wpisane do rejestru zabytków województwa szczecińskiego. Od strony morza chroni ją 500 metrowy betonowy wał.

 

Image
widok na latarnię z kolejki wąskotorowej

Image
widok od strony morza, fot. 2008, SNW

Latarnia stoi po zachodniej stronie Niechorza, od strony lądu widać ją już z kilku kilometrów. Można się tu również dostać od strony plaży, przechodząc przez betonowy wał ochronny i dalej pod górę stromymi schodami.
 
Image
Wejście do Latarni od strony plaży. fot. 2008, SNW

O budowie latarni w tym miejscu zdecydowano w 1860 roku. Budowa trwała 6 lat. Źródłem światła był aparat Fresnela I klasy przystosowany do spalania oleju rzepakowego. W czasie II wojny świtowej pocisk uszkodził latarnię i zniszczył układ optyczny. Odbudowano ją w 1948 dokładnie wzorując się na dawnej dokumentacji. Zastosowano jednak elektryczne światło żarówki o mocy 1000 Wat. W 2000 roku cały obiekt przeszedł generalny remont, zamontowano system klimatyzacyjny oraz automatyczne otwieranie okien.

 

Image
Latarnia Morska w Niechorzu. fot. 2008, SNW
 
Latarnia w Niechorzu jest czynna codziennie, w sezonie od 10.00 do 20.00, poza sezonem od 10.00 do 18.00. Bilet normalny kosztuje 8 zł, ulgowy 5 zł (dla dzieci powyżej 5 lat, uczniów, studentów, emerytów, rencistów, grup zorganizowanych powyżej 20 osób). Dzieci do 5 lat - wstęp wolny (ceny w 2018 roku). 

Image
Latarnia Morska w Niechorzu. fot. 2008, SNW

zdjecia z góry na stronie: PUNKT WIDOKOWY - Latarnia Morska w Niechorzu
 
W 2013 roku obok Latarni Morskiej w Niechorzu zagospodarowano sporych rozmiarów teren, na którym powstał plac z innymi ciekawymi atrakcjami, m.in. Motylarnia i Muzeum Figur Woskowych. Blisko: KOŚCIÓŁ W TRZĘSACZU (ostatnia ściana), Ogródy w Dorzycy i LATARNIA MORSKA w Kołobrzegu.

Komentarze  

0 #3 Gość 2011-01-28 11:19
Niestety gdzie indziej w Pl też tak jest. :/ No cóż, nie ubolewajmy tylko wychowujmy dzieci w innym zachowaniu, LEPSZYM, pokazując owe piękne miejca hihi o ironio...
Cytować
0 #2 czesław 2008-08-07 09:38
Latarnia jest fajna -można też postać w kolejce, aby móc wejśc na górę, ale nie radzę chodzić w pobliżu - zwłaszcza z prawej strony latarni, ponieważ caly klif jest tam po prostu zasrany.W ogóle ta nasza \"riviera\" w wielu miejscach robi dość przygnębiające wrażenie - ponieważ nasz lud trzodzi strasznie po prostu. Zasrane i zaszczane klify nie mowić już o samej plaży + ilości syfu wszelkiego( plastiku ,puszek, toreb, petów itd.), i co parę chwil widok cymbałów niszczących klif -np. dla pobiegania sobie w tę i z powrotem, albo na kupę właśnie. A gdzie są kible najzwyklejsze + ze dwóch ludzi realnie pilnujących tej trzody niestety (bo lud nasz kija się jednak boi), więc skoro gminy mogą zatrudniać wielu ratowników typu \"wopr - nivea\" to mogą również zaangażować strażników od nierobienia chlewu. Ale można też nie widzieć "problemu" i zapatrzeć się w morze (przez które płyną statki do innych mniej zasranych krajów)
Cytować
0 #1 Guest 2008-08-04 23:04
czy ochronny wał też jest zabytkiem?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież