MILITARNE MIASTECZKO - PODCZELE koło Kołobrzegu
Podczele jest dzielnicą Kołobrzegu, leży nad samym morzem, około 8 km na wschód od centrum Kołobrzegu, 37 km od Koszalina. Nieczynne lotnisko rozciąga się na wschód, od Podczela do wsi Bagicz. Na obszarze około 90 hektarów są dwa pasy startowe, jeden dłuższy, drugi mniejszy oraz potężne hangary, garaże i magazyny.
Współrzędne:
54°11'43.4"N 15°39'53.7"E,
54.195393, 15.664905.
Dojazd:
samochodem - od centrum Kołobrzegu około 8 km w kierunku na Koszalin.
samochodem - od centrum Kołobrzegu około 8 km w kierunku na Koszalin.
rowerem z Kołobrzegu - równolegle do morza znajduje się ciekawa trasa pieszo - rowerowa. Trasa przebiega przez użytek ekologiczny o nazwie "Ekopark Wschodni", obok którego znajduje się drewniany "most" o długości 200 metrów; zobacz trasę: Podczele - Kołobrzeg
rowerem z Ustronia Morskiego - przez Sianożęty i dalej przez lotnisko. Bezpośrednio na teren lotniska można się dostać bez problemów. Niektóre obiekty, jak byłe magazyny paliwa, są otoczone płotem. Kiedyś miejscowi mówili, że da się tędy przejechać tylko jak jest sucho, teraz jest tu Podczele - Bike the Baltic.
Historia: Lotnisko w Podczelu wraz z przyległym osiedlem niemieccy inżynierowie zaczęli budować 1936 roku. 26 kwietnia 1938 na kołobrzeskim rynku odbyła się uroczystość przejęcia lotniska przez 1 pułk bombowy "Kampfgeschwader Hindenburg". W 1939 roku m.in. z tych pasów startowały niemieckie samoloty by bombardować Polskę. Po wojnie całość została przejęta przez Rosjan. Rozbudowano osiedle i powstał nowy pas startowy. Podczele były białą plamą na mapie Polski do roku 1992, kiedy to wojska rosyjskie wraz z rodzinami opuściły to miejsce.
Militarne miasteczko to unikat na skalę europejską. Zachowały się tu obiekty pozostawione przez dwie ówczesne europejskie potęgi, a architektura osiedla to połączenie trzech kultur, niemieckiej, radzieckiej i polskiej. Pierwszym ciekawym budynkiem jest budynek byłego kasyna oficerskiego Luftwaffe, wybudowany w kształcie sylwetki bombowca. Niemcy, wycofując się stąd, wysadzili jedno skrzydło. Pawdopodobnie ukryli w ten sposób sekretne wejście do labiryntu, gdzie zostały schowane ważne dokumenty i cenne dzieła sztuki. Obecnie mieści się tutaj pensjonat " Mona Lisa", Poza sezonem nieczynny. Prawdopodobnie w kawiarni na kominku stoi smok-symbol niemieckiego lotniska w Bagiczu.
Następnym budynkiem wartym obejrzenia jest budynek pod nazwą Bukowina. Nietrudno go znaleźć, Rosjanie niemiecką cegłę pomalowali białą farbą. Przed wejściem stoi pomnik Lenina bez głowy, głowa jest w środku. Kiedyś był tu dom kultury, obecnie: pensjonat, kawiarnia. jadłodajnia, mini muzeum i tajemnicze podziemne przejścia, oraz rada i zarząd dzielnicy Podczele i punkt konsultacyjny Policji. Wszystko poza sezonem nieczynne.
W jednym z budynków zbudowanych przez Niemców, przed którym stoi zabytkowy hydrant, do 1992 roku był szpital, teraz jest kościół katolicki pw. św. Michała Archanioła.
W innym budynku zbudowanym przez Rosjan mieści się “Chata Watażka”. Poza sezonem nieczynna.
Teren lotniska był przewidziany pod plan inwestycji , pod nazwą "Bałtyckie Centrum Turystyczne", lecz nic z tego, jak na razie, nie wyszło. Raz odbyła się na terenie lotniska impreza techno, ustawiono tu wtedy cztery duże namioty i przyjechało sporo ludzi. Bliżej wsi Bagicz działa Aeroklub Bałtycki (szkolenia, loty, noclegi, camping tel. 0 604 078 879)
ciekawe miejsca blisko: POMNIK PRZYRODY - DĘBY koło Kołobrzegu
Komentarze