Osada - Centrum Słowian i Wikingów położona jest nad Dziwną w Wolinie, na wyspie. Widać ją z mostu prowadzącego do miasta i jest jedną z większych atrakcji tego regionu. Dojechać tu można tylko od strony Recławia. Jedynie na czas Festiwalu Wikingów instalowany jest most pontonowy między miastem Wolin a osadą.

Image
Osada  - Centrum Słowian i Wikingów, fot. 2008., SNW.
 
Centrum Słowian i Wikingów to rekonstrukcja zabudowań wczesno-średniowiecznego Wolina, czyli datowanych na okres od IX do XI wieku. Prace rekonstrukcyjne realizowane są na podstawie wykopaliskowych badań archeologicznych prowadzonych w tym mieście od ponad 100 lat.

Image
Osada  - Centrum Słowian i Wikingów, fot. 2008., SNW.
 
Obecnie osada ma charakter skansenu, można tu zobaczyć 12 rekonstrukcji chat o konstrukcji zrębowej, palisadowej, plecionkowej i międzysłupowej, bramę z fragmentem palisady, drewniane drogi i trzy wiaty warsztatowe.

Image
Osada - Centrum Słowian i Wikingów, fot. 2008., SNW.

Zwiedzając zabudowania, mieszkalne i rzemieślnicze można zobaczyć jak mogło wyglądać życie codzienne dawnych ludzi, jak mieszkali i pracowali. We wnętrzach chat zobaczycie repliki oraz stylizacje mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. Warsztaty archeologii eksperymentalnej charakteryzują się tym, że wszystkie eksponaty i całe wyposażenie można nie tylko oglądać, ale także dotykać, samodzielnie wypróbować działanie różnych narzędzi czy siadać na „historycznych" krzesłach, położyć się na łóżku, czyli po prostu na chwilę przenieść się w czasy dawnych Słowian i Wikingów.

Image
Osada - Centrum Słowian i Wikingów. Na terenie grodu znajduje się także specjalnie przygotowany „historyczny" plac zabaw, który dostarczy wiele radości i śmiechu wszystkim małym i dużym, fot. 2008., SNW.

W  osadzie prowadzone są pokazy i nauka dawnych rzemiosł. W czasach wczesnego średniowiecza wszystko, począwszy od najdrobniejszych przedmiotów codziennego użytku, jak choćby igła do szycia, po budowę domów mieszkalnych było wykonywane ręcznie, przy użyciu prostych narzędzi. Pomimo szeroko rozwiniętego handlu wyrobami rzemieślników, większość, na co dzień niezbędnych rzeczy i produktów było robione własnoręcznie. Zwiedzający mogą tu nie tylko podpatrzeć pracę rzemieślników, ubranych w historyczne stroje, ale również spróbować własnych sił, a przez to poznać w praktyce życie i pracę naszych przodków.

 

Image
Osada - Centrum Słowian i Wikingów, fot. 2008., SNW.
 
Osadą opiekuje się Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów "Wolin-Jomsborg-Wineta". Dla grup zorganizowanych organizowane są lekcje żywej historii, pokazy, warsztaty rzemiosł, a od kwietnia 2008 roku „Centrum Słowian i Wikingów" można zwiedzać także indywidualnie. W jakich godzinach i ceny biletów na stronie: jomsborg-vineta.com

Image
Osada - Centrum Słowian i Wikingów w czasie festiwalu, fot. 2008, W.M., SNW.


W Wolinie w pierwszy weekend sierpnia organizowany jest Festiwal Wikingów. Jest to impreza o charakterze międzynarodowym, przyciągająca rokrocznie ponad 30 tysięcy zwiedzających. Na Festiwal przybywa ok. 1500 uczestników z ponad 20 krajów, aby zaprezentować, jak mogło wyglądać życie codzienne 1000 lat temu.

Image
Osada - Centrum Słowian i Wikingów w czasie festiwalu, fot. 2008, W.M., SNW.


Pasjonaci historii zjeżdżają się do Wolina ze Wschodu i Zachodu Europy, by wspólnie toczyć walki, bawić się, handlować, prezentować rzemiosło i rękodzieło tamtych czasów.

Image
Osada - Centrum Słowian i Wikingów w czasie festiwalu, fot. 2008, W.M., SNW.
 

W trakcie Festiwalu można obejrzeć bitwę wojów wolińskich z wikingami, dawne techniki kowalskie, produkcję smoły, wytop żelaza, wyrób pieczęci i wiele innych wczesnośredniowiecznych rzemiosł i obyczajów. Można też odbyć rejsy replikami łodzi Słowian i wikingów oraz posłuchać dawnej muzyki.

 

Image
Osada - Centrum Słowian i Wikingów w czasie festiwalu, fot. 2008, W.M., SNW.
  

Komentarze  

0 #2 Bernadetta 2024-08-06 07:59
Festival je super akcia, historická skupina, ktorej členom je môj syn usporadúva podobný festival pri Partizánskej Ľupči v archeoparku Liptovia. Aj tento rok boli hosťami v Poľsku, ako pravidelne. Chcem sa spýtať, či je do archeoparku v Poľsku povolený vstup so psami mimo konania festivalov.
/
Festiwal jest super wydarzeniem, grupa historyczna, której członkiem jest mój syn, organizuje podobny festiwal w pobliżu Partizánska Lupča w Liptovia Archaeopark. W tym roku jak zwykle gościli również w Polsce. Chciałbym zapytać, czy psy są dozwolone w parku archeologicznym w Polsce poza festiwalami.
Cytować
+1 #1 Gość 2008-02-13 11:23
Bitwa wojów Wolińskich?? Brzmi nieźle - czy to aby bezpieczna impreza?? ;)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież