Osada  - Centrum Słowian i Wikingów położona jest nad rzeką Dziwna w Wolinie, na wyspie,  widać ją z mostu prowadzącego do miasta i jest jedną z większych atrakcji tego regionu. Dojechać tu można tylko od strony Recławia. Jedynie na czas Festiwalu Wikingów instalowany jest most pontonowy między miastem Wolin a osadą.

Image
fot.1
 
Centrum Słowian i Wikingów to rekonstrukcja zabudowań wczesno-średniowiecznego Wolina, czyli datowanych na okres od IX do XI wieku. Prace rekonstrukcyjne realizowane są na podstawie wykopaliskowych badań archeologicznych prowadzonych w tym mieście od ponad 100 lat.

Image
fot.2
Obecnie osada ma charakter skansenu, można tu zobaczyć 12 rekonstrukcji chat o konstrukcji zrębowej, palisadowej, plecionkowej i międzysłupowej, bramę z fragmentem palisady, drewniane drogi i trzy wiaty warsztatowe.

Image
fot.3

Zwiedzając zabudowania, mieszkalne i rzemieślnicze można zobaczyć jak mogło wyglądać życie codzienne dawnych ludzi, jak mieszkali i pracowali. We wnętrzach chat zobaczycie repliki oraz stylizacje mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. Warsztaty archeologii eksperymentalnej charakteryzują się tym, że wszystkie eksponaty i całe wyposażenie można nie tylko oglądać, ale także dotykać, samodzielnie wypróbować działanie różnych narzędzi czy siadać na „historycznych" krzesłach, położyć się na łóżku, czyli po prostu na chwilę przenieść się w czasy dawnych Słowian i Wikingów.

Image
fot.4. Na terenie grodu znajduje się także specjalnie przygotowany „historyczny" plac zabaw, który dostarczy wiele radości i śmiechu wszystkim małym i dużym.

W  osadzie prowadzone są pokazy i nauka dawnych rzemiosł. W czasach wczesnego średniowiecza wszystko, począwszy od najdrobniejszych przedmiotów codziennego użytku, jak choćby igła do szycia, po budowę domów mieszkalnych było wykonywane ręcznie, przy użyciu prostych narzędzi. Pomimo szeroko rozwiniętego handlu wyrobami rzemieślników, większość, na co dzień niezbędnych rzeczy i produktów było robione własnoręcznie. Zwiedzający mogą tu nie tylko podpatrzeć pracę rzemieślników, ubranych w historyczne stroje, ale również spróbować własnych sił, a przez to poznać w praktyce życie i pracę naszych przodków.

 

Image
fot.5

 

Dla grup zorganizowanych, przez cały rok, odbywają się lekcje żywej historii, pokazy, warsztaty rzemiosł, a od kwietnia 2008 roku „Centrum Słowian i Wikingów" będzie można zwiedzać także indywidualnie w godzinach:
kwiecień, czerwiec 10.00 - 16.00
lipiec, sierpień 10.00 - 20.00
wrzesień, październik 10.00 - 16.00

Ceny biletów od 5zł do 6zł.

Osadą opiekuje się Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów "Wolin-Jomsborg-Wineta", więcej informacji na stronie:  www.jomsborg-vineta.com

Image
w czasie festiwalu, fot.w.m.


W Wolinie w pierwszy weekend sierpnia organizowany jest Festiwal Wikingów. Jest to impreza o charakterze międzynarodowym, przyciągająca rokrocznie ponad 30 tysięcy zwiedzających. Na Festiwal przybywa ok. 1500 uczestników z ponad 20 krajów, aby zaprezentować, jak mogło wyglądać życie codzienne 1000 lat temu.

Image
w czasie festiwalu, fot.w.m.


Pasjonaci historii zjeżdżają się do Wolina ze Wschodu i Zachodu Europy, by wspólnie toczyć walki, bawić się, handlować, prezentować rzemiosło i rękodzieło tamtych czasów.

Image
w czasie festiwalu, fot.w.m.


W trakcie Festiwalu można obejrzeć bitwę wojów wolińskich z wikingami, dawne techniki kowalskie, produkcję smoły, wytop żelaza, wyrób pieczęci i wiele innych wczesnośredniowiecznych rzemiosł i obyczajów. Można też odbyć rejsy replikami łodzi Słowian i wikingów oraz posłuchać dawnej muzyki.

Image
w czasie festiwalu, fot.w.m.

Komentarze  

+1 #1 Gość 2008-02-13 11:23
Bitwa wojów Wolińskich?? Brzmi nieźle - czy to aby bezpieczna impreza?? ;)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież