Nadesłał 25.02.2015 :: Łukasz Mozolewski

Propozycja wycieczki pieszej przez bardzo malowniczy, niemal nieuczęszczany, pofałdowany teren z licznymi jeziorami leśnymi i punktami widokowymi, idealny na kilkugodzinną aktywną wędrówkę :) Lokalizacja: na południe od Kołowa, w miejscu, gdzie Wzgórza Bukowe zaczynają malowniczo opadać ku Równinie Wełtyńskiej.

 

fot. 1, południowy brzeg jeziora Piasecznik Mały

 

Trasa: Kołowo - Jezioro Piasecznik Mały - Piaseczna Góra - Jezioro Plebanka - punkt widokowy na Równinę Wełtyńską - Jezioro Wężówka - Jezioro Czarne - Kołowo

 

Kołowo - współrzędne:
53°19'26.4"N 14°40'54.6"E
53.323996, 14.681835

 

Z Kołowa kierujemy się niebieskim szlakiem prowadzącym na południe w kierunku Binowa. Idziemy gruntową drogą, najpierw po płaskim terenie, a po ok. 500 m wyraźnie w dół, mając przed sobą na horyzoncie widok na Polanę Binowską i równinę Wełtyńską. Po kolejnych 500 m skręcamy w prawo i czarnym szlakiem okrążamy od północy Jezioro Piasecznik Mały, po czym skręcając w lewo na szlak czerwony dochodzimy do południowych brzegów jeziora (fot.1) i następnie stromo na wzgórze widokowe Piaseczna Góra (93 m n.p.m.) z pięknym widokiem na Polanę Binowską znajdującą się ok. 40 m niżej (fot.2). Na szczycie wzgórza znajduje się kamienna granitowa płyta.

 

fot. 2, widok z Piasecznej Góry

  

fot. 3

 

Następnie podążamy dalej czerwonym szlakiem na wschód schodząc stromo ponownie ku jezioru. W tym miejscu szlak jest bardzo słabo oznakowany i miejscami dosyć zarośnięty, więc generalnie trzeba kierować się zasadą by jezioro okrążać mając je po lewej stronie. Do tego brzeg jeziora jest tu niewyraźny, z zalanymi drzewami, przechodzący powoli w bagniste tereny (fot.3) więc warto mieć na sobie odpowiednie obuwie. Po kilku minutach łączymy się z czarnym szlakiem i wychodzimy ponownie na drogę Kołowo-Binowo, przecinając ją i podążając dalej czarnym na wschód.

  

fot. 4

 

fot. 5

 

fot. 6

 

fot. 7

 

Po lewej stronie będziemy omijać kolejny zbiornik wodny, tym razem bardzo niewielki, o nazwie Jezioro Plebanka (fot.4), a następnie idąc nieco pod górę po lewej stronie mijać będziemy malownicze wzgórza na szczycie których zlokalizowane jest Kołowo (fot. 5 i 6). W miejscu gdzie w lewo odbija droga do stawów hodowlanych wyjdziemy na bardzo ładny punkt widokowy z rozległą panoramą na północną część Równiny Wełtyńskiej (różnica poziomów 50-60 m) (fot.7).

 

fot. 8

 

fot. 9

 

Następnie szlak przecina pole uprawne, po czym stromo opada w stronę Jeziora Wężówka (fot.8 i 9). Jest to bardzo ładnie położony zbiornik wodny umiejscowiony w wyraźnej rynnie ze stromymi zboczami i - jak nazwa wskazuje - z liczną kolonią zaskrońców, które bardzo łatwo spotkać wygrzewające się na słońcu w ciepłe wiosenne i letnie dni (fot. 10 i 11).

 

fot. 10

 

fot. 11

 

Po obejściu jeziora od południa skręcamy w lewo w drogę leśną biegnącą wzdłuż jeziora wyraźnie pod górę i na północ. Po około 500 m skręcamy w prawo i dochodzimy po chwili do malowniczego Jeziora Czarnego (fot. 12 i 13). Jezioro to można obejść dookoła w góra 10 min, ale dzięki stromym porośniętym lasem zboczom wpadającym niemal wprost w lustro wody jest warte zobaczenia.

 

fot. 12

 

fot. 13

 

Następnie drogą leśną kierujemy się na północ w stronę Kołowa, wyraźnie pod górę i omijając od północy Jezioro Wężowe. Tuż przed dotarciem do Kołowa można dostrzec po lewej stronie bardzo ładny widok na mocno pofałdowane i położone wyraźnie niżej okoliczne pola i łąki, a na horyzoncie można dostrzec panoramę Równiny Wełtyńskiej (fot. 14). Trasa bardzo malownicza, z licznymi wzniesieniami i punktami widokowymi - idealna na kilkugodzinny aktywny wypoczynek. Wiosną i latem na tym obszarze często spotykane żurawie.

 

fot. 14 

Komentarze  

+1 #1 Sebastian 2022-06-06 19:50
To jezioro-Wężówka dzierżawił mój dziadek,wraz z leśniczym że Śmierdmicy.Dzie rżawa trwała do 1983-84 roku.Te pale które są widoczne na zdjęciach,to pozostałość po domku do którego trzeba było dopływać łodzią.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież