Mieszkańcy Szczecina zawsze chętnie brali udział w imprezach masowych na świeżym powietrzu. Pierwsza duża impreza odbyła się w niedzielę 15 lipca 1945 r. pod nazwą Święto Grunwaldu. Program obchodów wydrukowano bez polskich znaków, ponieważ Drukarnia m. Szczecina nie posiadała jeszcze polskich czcionek. Obok nowych polskich nazw ulic, zostały dopisane niemieckie sprzed 1945 r, nie napisano tylko na jakiej ulicy mieścił się lokal pana Mariana Strugały, w którym gości czekał "Towarzyski DANCING - DOBOROWA ORKIESTRA - gorace i zimne zakaski - piwo", ale pewnie przyjęto, że lokalizacja restauracji p. Strugały jest wszystkim dobrze znana.

 

fot.1. Tablica 3 z 16. IMPREZY
PDF - do obejrzenia/przeczytania - TUTAJ.

 

Urząd Informacji i Propagandy zapraszał wszystkich słowami: "Wszyscy zamanifestujemy nasze uczucia biorac gremialny udzial w obchodzie. Wzywamy spoleczenstwo polskie Szczecina do udekorowania domow narodowymi flagami". Pod słowami "Swieto Grunwaldu - triumf Polski zwroconej na Zachód" umieszczono "Haslo Zwiazku Polakow. W zwiazku z akcja przeniesienia Polakow z Berlina do naszego grodu szczecinskiego, red. Osmanczyk przeslal nam haslo Zwiazku Polakow w Niemczech ktore brzmi: Nie ustaniem w walce, sile slusznosci mamy i moca tej slusznosci wytrwamy i wygramy! Jakze aktualne sa te slowa dzis w rocznice Grunwaldu ...". Zapraszamy do zapoznania się z treścią planszy 3 z 16 e-wystawy.

 

Redakcja NaszeWycieczki.pl serdecznie dziękuje panu Janowi Iwańczukowi za informację, że autorem wiodącego zdjęcia na planszy IMPREZY jest fotograf Jerzy Baranowski. Zdjęcie zostało zrobione 28 czerwca 1947 roku i przedstawia delegatów Związku Osadników Wojskowych na ogólnopolskich obchodach Święta Morza w Szczecinie.

 

 

Informacja do ogółu kupców w Szczecinie w związku z imprezą "Trzymamy Straż nad Odrą", kwiecień 1946 r. 

 

Zobacz również plansze FOTOGRAFOWIE 01 z 16 i 02 z 16