Przedstawiamy pierwszą część projektu „Głaz Barnima” - publikację zawierającą artykuł R. Gema z 1927 roku pod tytułem „O czym opowiada goleniowski Głaz Barnima” („Was der Gollnower Barnimstein zu erzählen weiß”). Gehm jak sam napisał, rozumiał mowę głazów, często z nimi rozmawiał i wiele się od nich dowiedział. Głaz Barnima przekazał R. Gehmowi wiele szczegółów ze swojego życia, wspominał czasy, kiedy na świecie nie było jeszcze ludzi oraz opowiedział skąd wziął się w Goleniowie. PDF > TUTAJ.

 

Głaz Barnima w Parku im. Ignacego Jana Paderewskiego w Goleniowie. fot. 13.12.2016. SNW

 

W następnych częściach projektu „Głaz Barnima” opowiemy o Barnimie I (1210 -1278) - księciu szczecińskim i pomorskim - i o początkach dynastii Gryfitów. Pokażemy również ciekawe miejsca blisko Głazu Barnima oraz te dalsze, położone między Goleniowem nad Iną, a Stolpe nad Pianą, związane z pierwszymi książętami z dynastii Gryfitów.

W celu zebrania materiału do publikacji Stowarzyszenie Nasze Wycieczki przeznaczyło środki z 1% na pokrycie kosztów wyjazdu 3 osób do Greifswaldu. Opracowanie oraz projekt i skład publikacji zostały wykonane bezkosztowo - praca społeczna członków Stowarzyszenia Nasze Wycieczki.

 

Zobacz: Góra Grochowa (Erbsenberg) w Szczecinie