SCENARIUSZ 1A i 1B – MOJA LOKALIZACJA - ORIENTACJA W TERENIE – Zajęcia w Zielonej Szkole - SYRENIE STAWY w Szczecinie
Zapraszamy wszystkich, dzieci, młodzież i dorosłych, do Zielonej Szkoły - Syrenie Stawy w Szczecinie, do zabawy i nauki przyrody, geografii, ekologii, etyki, matematyki oraz orientacji w terenie. Przedział wiekowy nie ma znaczenia. Wyznacznikiem korzystania ze scenariuszy jest umiejętność czytania, pisania, liczenia, zapamiętywania i :) logicznego myślenia.
Pierwszy z 7 scenariuszy zajęć: 1A i 1B - MOJA LOKALIZACJA - ORIENTACJA W TERENIE - pobierz pdf.
Scenariusz zajęć 1A i 1B zwiera m.in. plan SYRENICH STAWÓW, na którym zaznaczono położenie Zielonej Szkoły, Placu Edukacji Ekologicznej, 5 szlaków przyrodniczo – dydaktycznych oraz szlak SYRENIE STAWY z 11 Stacjami Przyrodniczo-Dydaktycznymi. Zawiera również 2 propozycje zajęć, których zasady można modyfikować. Najważniejsze by cała grupa brała udział w nauce i zabawie.
Uczestnicy zajęć mogą podzielić między siebie zadania nr 1 i 2 lub wybrać tylko jedno z ich. Mogą realizować zadania w pojedynkę lub np. w trzyosobowych grupach. Mogą oceniać się nawzajem, tzn. osoby wykonujące zadanie nr 1 mogą oceniać i stawiać punkty osobom wykonującym zadanie nr 2 i na odwrót.
Zadanie nr 1 polega na przygotowaniu 3 propozycji wycieczek, a zadanie nr 2 na „przyniesieniu” 3 zdań z wybranej Stacji Przyrodniczo-Dydaktycznej. Za 3 propozycje wycieczek lub 3 zdania – 3 punkty, ale można przyznawać uczestnikom dodatkowe punkty. Na przykład - jeżeli ktoś pójdzie (z wyboru lub w wyniku losowania) do Stacji nr 10. i przyniesie zdania: 1. - 'Ciąża trwa ok. 115 dni (3 miesiące, 3 tygodnie i 3 dni).', 2. - 'Występuje w lasach bukowych.', 3. - 'Pisklę osiąga dojrzałość po 3 latach.' i nie będzie wiedział, że chodzi o dzika, popielicę i łabędzia niemego, to nie dostanie punktu. W drugą stronę, jak będzie wiedział, to może spytać pozostałych uczestników i jak nie usłyszy od nich odpowiedzi, to dostać dodatkowe punkty.
Szczecin. Syrenie Stawy. Fragment tablicy ze Stacji Przyrodniczo - Dydaktycznej nr 10.
Uczestnicy zajęć mogą czekać na pozostałych uczestników na Placu Edukacji Ekologicznej (zobaczyć: Jak zachowywać się w lesie?). Jak wszyscy będą gotowi przedstawić rezultaty swojego zadania, wtedy każdy siedząc wygodnie w wiacie Zielonej Szkoły, będzie nastawiony na słuchane i w krótkim czasie (kilkanaście / kilkadziesiąt minut) usłyszy wiele ciekawych zdań z tablic Stacji Przyrodniczo-Dydaktycznych oraz kilka, a może kilkanaście, propozycji wycieczek po zielonych terenach Szczecina.
Zobacz również: - na bramach Syrenich Stawów archiwalną mapę Szczecina, - na wiacie Zielonej Szkoły tablicę edukacyjną JAK ODNALEŹĆ SIĘ W LESIE. Zapoznaj się z mapą Szczecina i okolic. Drugi z siedmiu scenariuszy - TUTAJ. Więcej na temat Zielonej Szkoły - Syrenie Stawy w Szczecinie - TUTAJ.