nadesłał :: Jerzy Żmihorski
Roztocze to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem, przebiegająca od Kraśnika na południowy wschód do Lwowa o szerokości 15-20 km i  długości  ok. 180 km, z czego po stronie polskiej znajduje się ok. 110 km. Na terenie Roztocza leży Puszcza Solska, Rezerwat Szumy, Roztoczański Park Narodowy z siedzibą w Zwierzyńcu, Rezerwat "Piekiełko", Światynia Słońca i wiele innych ciekawych miejsc.

Image
Przełomy Tanwi - rezerwat Szumy

 

Wzgórza na Roztoczu osiągające wysokość od 300 m n.p.m i porozcinane są przez liczne wąwozy i doliny.  Warto zobaczyć ciekawe głazy polodowcowe i ostańce powstałe w wyniku procesów wietrzenia.

Image
Konik polski we Floriance
 
Rzek jest niewiele, m.in. Wieprz, Sopot,  Jeleń, Tanew, ale są bardzo malowniczo położone miejscami tworząc efektowne wodospady a powstałe poprzez spiętrzenia rzek kilkunastohektarowe zalewy w Krasnobrodzie, Józefowie czy Zwierzyńcu uprzyjemniają wypoczynek.

 

Image
Wieprz w Zwierzyńcu

 

Image
Na szlaku
  
Tereny te są mekką dla rowerzystów. Przeważają tu wpływy klimatu kontynentalnego dlatego latem ilość godzin gdy świeci słońce jest  duża w stosunku do innych regionów Polski, jednocześnie urozmaicona rzeźba terenu jest przyczyną zróżnicowania warunków mikroklimatycznych. Jest tu niezliczona ilość szlaków rowerowych, dobrze opisanych na przykład na http://www.ejozefow.pl/z-ostatnich-dni/rowerem-po-roztoczu.html

 

Image
Pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie

 

Cały region ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Senne miasteczka, jak choćby Szczebrzeszyn, malownicze wzniesienia, punkty widokowe i piękne bory stanowią wspaniały teren do uprawianie turystyki rowerowej.

 

Image
Zamojski Rynek

Zamość z wieloma cennymi zabytkami znajduje się na obrzeżach Roztocza.

 

Image
Roztoczańskie klimaty

 

Wiele jest koncepcji skąd wywodzi się nazwa "Roztocze", niektórzy łączą ją z wodą ("roztocz", "roztoka"), inni uważają, że to  piękny "roztaczający się" krajobraz lub malowniczy "roztoczony" teren. Każda z tych koncepcji przekonuje, że Roztocze trzeba koniecznie odwiedzić.

Komentarze  

0 #2 Anna 2010-09-24 21:56
W tym roku podziwiałam roztoczańskie klimaty po raz pierwszy. Jest przepięknie. Polecam Krasnobród (niedaleko Zamościa).
Cytować
0 #1 Gość 2008-02-28 06:15
Na całym Roztoczu są wspaniałe widoki, a Zamość jest jednym z najpiękniejszyc h miast na Lubelszczyźnie. Do zwiedzenia polecam też miejscowość Horyniec.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież