Wyjeżdżając ze Stargardu w kierunku Drawska Pomorskiego, dojeżdżamy do rozwidlenia drogi. Prosto droga prowadzi do  Drawska, w lewo do Nowogardu a jeszcze bardziej w lewo jest mniej uczęszczana droga do Klępina. Przy tym rozwidleniu dróg, pomiędzy starymi drzewami ( w tym jeden pomnik przyrody) stoi ponad 2,5 metrowy krzyż pokutny z XVI wieku.

Image
krzyż pokutny - tył

 

Image
widok z drogi


Całkowita wysokość krzyża jest większa, około 1m wkopany jest w ziemię a rozpiętość ramion wynosi  1,45 m i dlatego uznawany jest za największy krzyż pokutny w Polsce i jeden z większych w Europie. Wykuty został z jednej płyty wapienia a po obu stronach wyryte zostały napisy w języku dolnoniemieckim informujące o tym, że Hans Billeke w 1542 roku zabił żelaznym prętem Lorenza Madera i prośba o łaskę.

Image
inskrypcja

 

Image
krzyż pokutny - front


Na przełomie 2003 - 2005 krzyż poddany został gruntownej konserwacji. W tym celu był przetransportowany do Pracowni Konserwacji Zabytków Muzeum Narodowego w Szczecinie i obecnie wygląda “jak nowy”.

Image
krzyż pokutny - front

 

Image
krzyż pokutny i pomnik przyrodyblisko:
JEZIORO MIEDWIE
MOST KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ na Inie koło Stargardu
KOŚCIÓŁ w Wierzbnie

Komentarze  

0 #2 Gość 2008-04-01 22:56
hans nawywijał tym prętem - krzyż taki duży i stoi po dziś +
Cytować
0 #1 Gość 2008-02-11 03:57
Widziałem ten krzyż - rzeczywiście jest spory, po renowacji wygląda jak nowy - ciekawy jestem jak wyglądał przed. Przydałoby się posprzątać dookoła, krzyż odnowiony a wokół śmieci. p.s. ładne zdjęcia
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież