Będąc w Liepgarten i szukając dojazdu warto zapamiętać dwie nazwy: Apothekerberg to nazwa góry na której stoi Aussichtsturm czyli wieża widokowa.
 
Image
foto.1

Z wieży widokowej na  górze Aptecznej (Der Aussichtsturm auf dem Apothekerberg) - 24 m - jest wspaniały widok na wieś, las i pomorskie łąki oraz na Zalew Szczeciński.

 

Image
widok na wieś

 

Liepgarten to ulicówka, oddalona od Ueckermünde 2 km, a z drugiej strony przechodząca w Jädkemühl. Dalej do Torgelow jest 9km. Wzdłuż ulicy stoi ponad dwadzieścia ciekawych domów z epoki. Większość z nich jest dobrze zachowanych. Prawie po środku wsi stoi niewysoka tablica z wyświetlaną datą i temperaturą, obok niej jest ulica Bergstrasse. Wystarczy ulicą Bergstrasse pojechać kilkadziesiąt metrów pod górę, skręcić w prawo i po chwili znajdziemy się przy tablicy informacyjnej.

Image
foto.3

Nazwa wsi Liepgarten oznacza jakiś ogród. Ale jaki ? Wyrazu Liep nie znajdziemy w słowniku niemiecko-polskim. Czy Liep znaczy po niemiecku lipa? niestety nie. Po niemiecku lipa to die Linde, a Lindenbaum - drzewo lipowe. Czy die Linde i lipa mają ze sobą wiele wspólnego? (oprócz ewidentnych takich samych pierwszych dwóch liter). To jest pytanie do językoznawcy. Znaczenia potoczne wyrazu lipa w języku polskim określają bezwartościową rzecz lub kłamstwo,  natomiast w języku niemieckim nie są podobne rdzeniowo i nie maja nic wspólnego z wyrazem Linde. Bezwartościowa rzecz to po niemiecku der Ramsch lub der Plunder, a kłamstwo to der Schwindel lub der Betrug. Na tablicy informacyjnej, u podnóża drogi prowadzacej na wieżę widokową jest napisane (tylko po niemiecku), że nazwa wsi ma swoje początki w czasach słowińskich.

 

Image
foto. 5

Obecnie na górze Apothekerberg rośnie kilka lip, ale rośnie również klon i głóg. Tu przebiegają szlaki  turystyczne dorzecza Uecker. Wielki plus dla mieszkańców Liepgarten że  stworzyli tu bezpieczną wieżę widokową i ciekawe miejsce na odpoczynek.

 

Image
foto.2

 

Image
widok na rozległe łaki

 

Wieś Liepgarten ma długa historię. Pierwsze wzmianki datowane są na 1270 rok. Wieś wielokrotnie zmieniała właściciela. Największy rozwój przypada na koniec XIX wieku. W 1895 w Liepgarten działały co najmniej trzy cegielnie. Naprzeciwko ulicy Kolonienstraße zachowały się resztki pieca i komina, dzisiaj z gniazdem bocianów. Druga cegielnia znajdowała się obok, a trzecia na Apothekerberg. Wypalano tu czerwone cegły, w przeciwieństwie do wschodniej części Uecker, w któryej produkt końcowy był żółty.

 

Image
ich liebe dich ...


blisko: PARK ZWIERZĄT - ZOO w Ueckermünde