Jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V-3 z okresu II wojny światowej  - BUNKIER  V-3, Poligon tajnej broni niemieckiej (VERGELTUNGS- WAFFE 3) - znajduje się na wysoie Wolin, w miejscowości Zalesie, 2,5 km na południe od Międzyzdrojów, wzdłuż głównej drogi do Wapnicy.
 
W bunkrze, gdzie były składowane pociski V-3, mieści się stała ekspozycja muzeum i mała gastronomia, powyżej znajdują się pozostałości fundamentów 3 stanowisk ogniowych pocisków V-3.
 
 
Ekspozycja czynna od 1.05. do 30.10. w godz od 10.00 do .... zachodu słońca  
Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 4 zł (w cenie biletu jest oprowadzenie przez przewodnika i możliwość zrobienia zdjęcia pamiątkowego w hełmie i z karabinem).
Kontakt: tel.kom. 601 624 355, biuro 091/ 32 84 271,
więcej inf.: www.bunkierv3.pl
 
 

Dziś (maj 2017), kiedy minęło ponad 70 lat po wojnie, celem ekspozycji jest ukazanie ciekawostek militarnych , które miały zmienić tok wojny.  „Tajna broń Hitlera" przywodzi na myśl projekty V-1 i V-2, które w 1944 roku spadały na Londyn. Inne konstrukcje takie jak V-3 i V-4, Schmetlerling, pocisk Röchlinga, bomba Kurta, Hs 293 są znane jedynie garstce specjalistów. Vergeltungswaffe 3 - V-3 to niemiecki projekt działa wielokomorowego o przewidywanym zasięgu 160 km. Konstrukcję opracowano w 1942 roku, a rok później rozpoczęto próby z wersjami doświadczalnymi w placówkach badawczych w Hillersleben koło Magdeburga oraz w Zalesiu pod Międzyzdrojami. Próby z V-3 trwały do 12 lutego 1945 roku. Kilka bojowych wersji dział wielokomorowych użyto na froncie zachodnim, podczas niemieckiej ofensywy w Ardenach. Ekspozycja jest prezentowana w ścisłej współpracy z Piotrem Laskowskim - autorem książki „Śladami niemieckich tajnych broni na wyspach Wolin i Uznam". 

Obok muzeum znajduje się Punkt Informacji Turystycznej Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie prezentowana jest oferta i ciekawostki przyrodnicze Parku.
 
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
bunkier widziany z pomostu Mariny Wicko
 
ciekawe blisko: JEZIORO TURKUSOWE - Wapnica; PUNKT WIDOKOWY - WZGÓRZE ZIELONKA - Lubin; REZERWAT ŻUBRÓW - Międzyzdroje.
contentmap_plugin