Na terenie  Lasku Arkońskiego, przed rokiem 1945, znajdowało się ukoronowanie rekreacji w tej części miasta w postaci Wieży Quistorpa. Do naszych czasów przetrwała podstawa z granitowych bloków i zbudowane z cegły dolne fragmenty klatek schodowych. Wiele osób zastanawia się, czy jest szansa na jej odbudowę. Stowarzyszenie Nasze Wycieczki przedstawia pomysł, który zaproponował architekt Tadeusz Mirek - "Pomysł na reaktywację powstał w ramach pracy dyplomowej na wydziale Architektury i Urbanistyki -  temat 'Las Arkoński struktura przestrzenna rekreacji mojej wizji tego miejsca'. Założenia pracy dotyczyły przede wszystkim funkcji w obiekcie oraz możliwości przywrócenia mu świetności. W pracach nad koncepcją, już na samym początku, odrzuciłem odbudowę ruin, ze względu na naruszoną konstrukcję".
 
 
Image
pomysł reaktywacji wieży - wnętrze

 

Image
pomysł reaktywacji wieży, widok z góry

 

Image
pomysł reaktywacji wieży, widok z boku

 

Wizja moja opierała się na zachowaniu i zabezpieczeniu pozostałości wieży Quistorpa oraz na wzniesieniu obok nowej, wyższej wieży z tarasem widokowym. Całość byłaby połączona szklaną halą o konstrukcji kratowej. W łączniku mieściłaby się restauracja i wypożyczalnia rowerów z zapleczem technicznym. W zachowanej części ruin byłaby kawiarnia i mała galeria sztuki. W pobliżu ruin zaprojektowałem mały amfiteatr, ścieżki piesze i rowerowe. Najważniejszym aspektem było połączenie starego obiektu z nowym przy maksymalnym wykorzystaniu walorów odrestaurowanych ruin. Poprzez przenikanie się ich ze szklanym łącznikiem uzyskalibyśmy nowy, symboliczny obraz historii tego miejsca.

Image
wyróżnienie

W 1998 roku pomysł przywrócenia rekreacji w Lasku Arkońskim, został dostrzeżony przez władze miasta, o czym świadczy wyróżnienie pracy dyplomowej przez Prezydenta Miasta Szczecina. Mijają lata od tego zdarzenia i nic się nie dzieje. Zróbmy coś ! by dziedzictwo naszego miasta nie zostało skazane na zapomnienie." _Tadeusz Mirek, Architekt

Image
pomysł reaktywacji wieży, widok z przodu


Informacje na temat lokalizacji, stanu obecnego, historii na stronie: RUINY WIEŻY QUISTORPA, Szczecin

Komentarze  

0 #2 Dako 2016-03-29 20:29
Szczerze projekt może i fajny ale ja bym przywrócił mu dawną świetność i odrestaurował go tak jak wyglądał przed wojną
Cytować
0 #1 Kim 2015-10-08 23:56
Dzięki wielkie, wiele czasu zajęło mi szukanie na innych stronach wpisu poruszającego
ten temat. Niezwykle szczegółowo a jednocześnie
w mało skomplikowany sposób opisane zagadnienie. Polecam zainteresowanym
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież