Ruina wieży Quistorpa (Quistorpturm) znajdują się w PARKU LEŚNYM ARKOŃSKIM, na najwyższym wzniesieniu tego terenu - wzgórzu Arkona. Kiedyś była to budowla, z której można było podziwiać panoramę okolicy z kilku poziomów: z ganku nad drugą kondygnacją, balkonu w połowie wysokości trzonu, ganku wieńczącego główną  część trzonu oraz z tarasu na szczycie.
 
Pozostałości wieży Quistorpa, fot. 16.09.2022., SNW
 
Image
Wieża Quistorpa w czasach świetności, pocztówka, zbiory SNW 
 
Wieża Quistorpa w Eckerberger Wald (dzisiejszym Lasku Arkońskim), lata 20/30, zbiory SNW
 
Image
Ruiny wieży Quistorpa, fot. 2007., SNW
 
Obecnie zachowała się tylko kamienna podstawa zbudowana z obrobionych bloków granitowych z rugijskich kamieniołomów, na niej pozostał niewielki fragment ceglanej wieży, która pierwotnie miała 45 metrów wysokości (z masztem - 52 metry) i częściowo zdobiona była ceramicznym, glazurowanym detalem. Narożne filary kamiennej podstawy zwieńczone były dwiema kamiennymi rzeźbami - alegorycznymi figurami Handlu i Przemysłu, dłuta berlińskiego artysty Ludwiga Manzla.

Image
Fragment jednej z rzeźb, fot. 2007., SNW 
 
Fragment jednej z rzeźb, fot. 16.09.2022., SNW
 
Pozostałości wieży Quistorpa, fot. 16.09.2022., SNW
 
Pozostałości wieży Quistorpa, fot. 16.09.2022., SNW
 
Pozostałości wieży Quistorpa, fot. 16.09.2022., SNW
 
Pozostałości wieży Quistorpa, fot. 16.09.2022., SNW
 
Pozostałości wieży Quistorpa, fot. 16.09.2022., SNW
 
 
Pozostałości wieży Quistorpa, fot. 16.09.2022., SNW
 
Pozostałości wieży Quistorpa, fot. 16.09.2022., SNW
 
Pozostałości wieży Quistorpa, fot. 16.09.2022., SNW
 
Pozostałości wieży Quistorpa, fot. 16.09.2022., SNW
 
Pozostałości wieży Quistorpa, fot. 16.09.2022., SNW
 
Pozostałości wieży Quistorpa, fot. 16.09.2022., SNW
 
Pozostałości wieży Quistorpa, fot. 16.09.2022., SNW
 
Kiedyś budowla była jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Wybudowana została  w latach 1900-1904 na zlecenie i ze środków Martina Quistorpa. Miała upamiętniać jego ojca Johannesa Quistorpa i być reklamą materiałów budowlanych pochodzących z kamieniołomów i fabryk należących do rodziny. Projekt wykonał architekt Franz Schwechten z Berlina w stylu neogotyckim z elementami neoromantyzmu. W dolnej części wieży mieściła się kawiarnia. Było tu też popiersie Johannesa Quistorpa oraz makieta okolicznych terenów parkowych. 7 kwietnia 1914 roku nad Szczecinem przeszła burza, o 16.30 piorun zniszczył szklaną kopułę na szczycie wieży oraz górny balkon. Cegły rozsypały się po wzgórzu w promieniu 300 metrów. W lipcu przystąpiono do remontu, a na szczycie zamontowano piorunochron firmy "Teske" ze Skolwina. Na początku XX w. Martin Quistorp przekazał budowlę oraz otaczający ją park Lasku Arkońskiego miastu. W 1942 roku na wieży zainstalowano urządzenia radarowe i odkomenderowano tu niemiecką jednostkę obrony przeciwlotniczej. Okoliczności zburzenia budowli nie są do końca wyjaśnione. Jedna wersja mówi, że w 1944 roku wieża uległa zniszczeniu w wyniku jednego z alianckich nalotów bombowych. Druga, że została wysadzona przez Wehrmacht. Według innej mniej znanej wersji, przez Wojsko Polskie, by ukrywające się grupy bandyckie, lub Werwolf nie mogły używać wieży do obserwacji okolicy. Obecnie czasami słyszy się o planach rewitalizacji obiektu, ale póki co jest to postępująca, ogólnodostępna ruina.
 
Pozostałości wieży Quistorpa, fot. 16.09.2022., SNW
 
 
Pozostałości wieży Quistorpa, fot. 16.09.2022., SNW
 
Do ruin prowadzi kilka tras turystycznych m.in. szlak zielony. Gdy pójdziemy prostą ścieżką pod górę od strony parkingu przy ulicy Arkońskiej trafimy na zabytkowe, kamienne schody, fot. 16.09.2022., SNW
 
Współrzędne:
53°27'52.5"N 14°30'58.5"E
53.464594, 14.516242
 

Stowarzyszenie Nasze Wycieczki w 2007 roku zorganizowało SZCZECIŃSKIE SPOTKANIA KULTURALNO-TURYSTYCZNE - QUISTORP, a rok później opracowało pierwszą miejską trasę tematyczną po Szczecinie - ŚLADAMI QUISTORPÓW.

Wszystkie pomysły odbudowania wieży stykają się z faktem, że jej konstrukcja jest mocno naruszona. Zobacz pomysł na reaktywację wieży Quistorpa, projekt architekta Tadeusza Mirka postawienia obok ruin nowej wieży - Czy są szanse na reaktywację?

Blisko:
PARK MIEJSKI RÓŻANKA w Szczecinie
PARK MIEJSKI - KASPROWICZA - Szczecin
JASNE BŁONIA - Szczecin
DZIELNICA NEU WESTEND - obecnie Pogodno - Szczecin

Komentarze  

+3 #10 piotr 2014-05-03 18:09
Kto by się za to wziął i nie ważne ile kasy by miał i zapału to i tak.....Konserw ator zabytków rzucałby kłody pod nogi ......takich mamy konserwatorów lub prawo niestety
Cytować
+3 #9 Sara.K 2012-05-15 02:34
BOŻE !TO BYŁO TAKIE PIEKNE MIEJSCE AHA
Cytować
+4 #8 MTN 2009-08-23 18:18
kręcili tam \"Młode Wilki\" - jeszcze ok. 10 lat temu teren nie był tak zaniedbany, zarośnięty i zdewastowany jak teraz, ale cóż takiego mamy prezydenta, który tylko wizje potrafi roztaczać i drukować kolorowe materiały promocyjne jak to pięknie w roku 2050 będzie. Do roboty!
Cytować
+2 #7 Ryszard 2009-07-12 00:00
Byłoby fajnie, gdyby któryś z bogaczy szczecińskich, zainwestował w odbudowę tego obiektu! A nie rozpasał się na Lazurowych Wybrzeżach! Mamy kilkudziesięciu w mieście! Wspaniałe miejsce, lasek Arkoński, aż prosi się o taką inwestycję!
Cytować
0 #6 Sedina 2008-10-29 11:24
Dziwię się, że jeszcze nasze władze nie uhonorowały nazwiskiem Quistorpa jednej z ulic czy skwerów. Zamiast wychwalać postkomunistycz nych czy postsolidarnośc iowych pseudobohaterów , którzy dla tego miasta nie zrobli nic, lepiej okazać swój szacunek ludziom, którzy działali dla dobra miasta przez całe swoje życie i coś po sobie pozostawili... i nie ważne czy byli Polakami, Niemcami czy Żydami. Jest już rondo Hakena i Skwer Ackermana więc chyba czas na Quistorpa. A jeśli chodzi o wieżę, to mam nadzieję, że zobaczę ją kiedyś w mniejszym lub większym stopniu odbudowaną...
Cytować
+5 #5 Gość 2008-01-13 10:55
Zgadzam sie z Ola tylko ze znajac zycie to miasta nie bedzie stac na odbudowe wiezy. Ale mogli by chociaz zadbac o Wieże Bismarcka mieszkam nie daleko inej iczesto sobie tam z psem chodze na spacer lub rowerami z kolegami po lasku jezdzimy i az szkoda patzeci jak popada w kapletna ruine. Moj ojciec chodzil tam ze swoim bratem i rodzicami jaak byl w wieku hmm kolo 10 lat to mowil ze wieza miala jeszcze potezne metalowe zezbione drzi (pewnie skaniczyly na zlomie ) i bylo w srodku pelno pieknych malunkow. A jak wieza byla otwarta mniej wiecej 3 miesace temu to myslalem ze sie przewruci jak zobaczyl co sie z nia stalo na goze widac jeszcze resztki napisow wykonanych czerwona farba, pod plesnia kolo kopuly mozna dostzec resztke malowidla gdyz reszta co byla z tego co sie zachowalo zostala potraktowana sprejem;/ Jedyne co moj tata mowi ze sie zachowalo wrawie w niezmienionym stanie (to znaczy zero spreyu ani nic nie odlamane ) to ozel ktory lezy pod wieza (jak patzymy na wieze od wejsca po prawej stronie bardziej w strone Goclawaia na skarpie) niegdys ten ozel i inne ktorych juz nie ma zdobily sama gore wiezy dokladniej kolumne mniej wiecej tam gdzie jest przymocowany maszt, jak tos by chcial jakies zdjecia to prosze pisac na meila () teraz wieza jest ponoc znowu otwarta wiec wykozystam okazje i popstrykam wiecej fotek a jak bedzie zamknieta to sie wejdzie tradycyjnie przez okienko :D pzdo 4 all.
Cytować
+1 #4 Gość 2007-06-04 17:49
Nie chcę narzekać , ale niestety obawiam się że dalej będziemy oglądać ruiny. Bo kto ma się wziąć za ewentualną odbudowę wieży ?? . Władze miasta ?, prywatny inwestor? - który nie będzie groszorobem tylko. Do tego potrzeba kogoś z wizją - kto będzie potrafił stworzyć miejsce po prostu dla ludzi. .Wiadomo że nakłady byłyby nie małe, ale baseny też są niedochodowe i ktoś musi do nich dopłacać . Ale u nas nie ma nawet jednego cenrum wodnego, ale chyba nie dlatego że nie ma tzw. zapotrzebowania społecznego !?. Może to kwestia kultury? Została nam Wieża Bismarcka i co ? - ktoś ją kupił i nic się nie dzieje (czyli zaiwestował w \"teren i cegły\"), I wieża dalej służy tylko wspinaczom - i co z nią dalej ?.Nie mówiąc już o tym że wiele innych zabytków (jakbyśmy mieli ich za dużo!) popada w ruinę w centrum miasta np. Geschaefthaus Leopold Juda na ul. Dworcowej róg ul.Św. Ducha. A więc czy w Szczecinie który nie ma szczęścia do tzw. władzy mogłoby się udać takie przedsięwzięcie jak odbudowa wieży Quistorpa ?? No cóż - to piękna wizja - podziwianie widoków dookolonych z wieży, na dole smaczne żarcie i piwko w normalnych cenach, zapięcia dla rowerów itd.,atrakcja po prostu dla wszystkich, nie mówiąc o promocji miasta. Pozdrawiam.
Cytować
+4 #3 Gość 2007-06-03 20:44
widziałem trochę starych zdjęć z Lasku Arkonskiego - te miejsca tętniły życiem, knajpki, lesniczowki, teraz tez sporo szczecinian spędza tam wolne chwile - fajnie byłoby zjesc tam jakis posiłek i popic kuflem przedniego piwa ;)
Cytować
+3 #2 Gość 2007-06-03 17:37
Wieża Quistorpa była piękna, a widok z niej musiał być niesamowity, gdyby ją odbudować to byłaby prawdziwa atrakcja - do i na wieżę przychodziłyby tłumy. Miasto powinno o realnie o tym pomyśleć, podobno są jakieś plany . Może powinna być wyższa, bo teren jest teraz bardziej zarośnięty. Z Rózanką się udało , teraz czas na Wieżę ( szkoda takiego miejsca - coś tam powinno się zacząć dziać ), " Chłopska chata" na cały las arkoński to chyba trochę za mało. Odbudowana nawet w innej formie wieża będzie \" skazana na sukces\".
Cytować
+2 #1 Gość 2007-06-02 19:35
mieszkam obok i nic nie wiedziałam
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież