Parku przy ulicy Przygodnej oraz w Parku przy ulicy Kutrzeby odbyły się ostatnie w tym roku Warsztaty Przyrodnicze. Dziękujemy za udział. W Parku przy ulicy Kutrzeby posadziliśmy Dąb szypułkowy (Quercus robur) - drzewo pamięci dla generała Tadeusza Kutrzeby.

 

fot. 01.11.2014., SNW.

 

Galas - kulka o średnicy około 2 cm - domek dla 4 mm owada z rzędu błonkówek - galasówki dębianki, która na początku wiosny składa w żyłce liścia dębu jajeczka i specjalną substancję - budulec kulistego domku dla larwy.

 

Drzewu galasy nie szkodzą a owady zyskują bezpieczne miejsce do życia. Na jesieni opadają razem z liśćmi na ziemię. Wtedy dorosła galasówka wychodzi z galasu przez dziurkę na wolność.

 

 Dżdżownice lepiej zostawić w glebie, ponieważ spulchniają ją, zwiększając ilość zawartego w niej powietrza i wody. 

 

O generale Tadeuszu Kutrzebie i o przebiegu bitwy nad Bzurą można się było dowiedzieć z tablicy informacyjnej.

 

 

 

 

 

 

 Zaraz po posadzeniu należy roślinę obficie podlać.

 

 

 

Grubość pnia szkółkowanych roślin mierzy się na wysokości 100 cm. Posadzony dąb ma na tej wysokości pień o obwodzie 17 cm.

 

Dąb szypułkowy
Quercus robur L.
Rodzina: Bukowate - Fagaceae Dumort.
Pochodzenie: Europa, płd.-wsch. Azja

 

Posadzony dąb ma 12 lat, +- tyle samo ma: Maria, Jan i Tomek. Pod drzewem 3 letni Szymek.

 

Na Warsztatach pokazaliśmy tablicę informacyjną, którą jak tylko wygospodarujemy odpowiednie środki zamontujemy w pobliżu dębu.

 

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Supported by a grant from Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Financial Mechanism.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież