Na zachodnim brzegu Odry Zachodniej, przy granicy polsko-niemieckiej leży niewielka wieś Staffelde. Przy zakręcie drogi zwanej Lindenweg (do Neurochlitz), obok zabudowań zakładów drobiarskich Birkenhof Geflügelmast GmbH, znajduje się rekonstrukcja kurhanu z epoki brązu. Pogański grobowiec został tu przeniesiony z pobliskiego pola na początku 1877 roku. 

 

Kurhan w Staffelde. Fot. 23.02.2020, SNW

 

Kurhan w Staffelde powstał w epoce brązu, około 1500 roku przed naszą erą. Na nowe miejsce został przeniesiony w 1877 roku. Prace porządkowe przeprowadzono w latach 2000-2003. Fot. 08.03.2020, SNW

 

 

Kurhan w Staffelde. Fot. 23.02.2020, SNW

 

W 1880 roku o kurhanie i jego przeniesieniu napisał pastor Vogel z pobliskiej wsi Hohenreinkendorf. Żródło: Baltische Studien (Jg. 30, Heft 1/4, 1880

 

W 1877 roku, wśród sporej ilości, różnej wielkości kamieni, zostały znalezione skorupy czarnobrązowej urny, na której wyryty był wizerunek konia zdobiony maleńkimi białymi muszelkami, co zdaniem Pastora Vogla było wyjątkowe - nie spotkał się on z podobnym sposobem zdobień wcześniej, ani też nie widział podobnych w Muzeum Starożytności na Zamku w Szczecinie.

 

Ławeczka przy Lindenweg, drogi z Neurochlitz do Staffelde, w oddali widoczny kurhan obok zabudowania zakładów drobiarskich. Fot. 23.02.2020, SNW

 

Pastor Vogel napisał, że kurhan stał pierwotnie około 362 kroków w kierunku północno - zachodnim, czyli byłoby to mniej więcej przy ławeczce stojącej przy Lindenweg, ale na mapce wiszącej na tablicy informacyjnej zaznaczono punkt prosto w kierunku zachodnim, czyli dalej od drogi, w głębi pola. 

 

Tablica informacyjna obok kurhanu w Staffelde. Fot. 23.02.2020, SNW

 

Kurhan w Staffelde. Fot. 23.02.2020, SNW


Kurhan miał ok 6.5 m wysokości, a jego kształt przypominał wiejski piec. Z zewnątrz pokryty był 40 -60 cm warstwą gliny i był porośnięty trawą. Został zbudowany z kręgów kamiennych połączonych ze sobą gliną. Średnica kręgu i wielkość samych kamieni zmniejszała się w kierunku szczytu zwieńczonego pojedynczym kamieniem. W dolnym, przygruntowym kręgu każdy z kamieni ważył ok. 8 centnarów [1 centnar = 50 kg]. Na dnie kurhanu znajdowała się kamienna skrzynia o wymiarach 0,65 m x 1,00 m. Do skrzyni przynależało 5 urn. Dwie czarnobrązowe znajdowały się w skrzyni, trzy pozostałe, o wyblakłym, żółtawym kolorze, stały w bezpośredniej bliskości skrzyni, przy jej zachodniej, południowej oraz wschodniej stronie. Znaleziono w nich pozostałości kości i popioły. Innych przedmiotów nie było. Wiele informacji na temat kurhanu przekazał pastorowi nauczyciel z Pargowa, pan Heydemann. 

 

Z Kurhanem wiąże się pewna legenda: Mówi się, że pochowany w nim jest pogański książę wraz z taką ilością złota i kosztowności, że gdyby spaliło się całe jego księstwo, to zgromadzona ilość skarbów wystarczyła by do jego odbudowania. Niestety żadnych skarbów nie znaleziono. Nie znaleziono także żadnych dowodów na to, że kurhan był kiedykolwiek wcześniej otwierany.

 

Dziękujemy Marii Hann za pomoc przy tłumaczeniach.

 

Lokalizacja: współrzędne
53°16'20.2"N 14°25'50.1"E
53.272276, 14.430595

 

Zobacz: Staffelde - na trasie rowerowej wzdłuż Odry Zachodniej

 

Blisko ciekawe punkty widokowe w Mescherin:
Góra Szczecińska (Stettiner Berg),
Góra Jeziorna (Seeberg),
Wieża obserwacyjna "Lecący Żuraw"

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież