Krzyż Maślany (Das Butterkreuz) jest krzyżem pokutnym albo drogowskazem. Za tym, że jest to krzyż pokutny świadczy legenda przekazywana ustnie, a za drogowskazem napis na krzyżu 'droga kościelna' (Kirchweg Sparow) oraz fakt, że w XIX wieku w Sparow nie było kościoła i drogowskaz pozwalał znaleźć drogę przez bagna nad jeziorem Drewitz. Nie wiadomo kiedy krzyż został postawiony i kiedy napis pojawił się na krzyżu, więc równie dobrze może być jednym i drugim. W 1997 roku został uznany zabytkiem.

 

Krzyż Maślany (Das Butterkreuz), zachodnia części Pojezierza Meklemburskiego, fot. 08.09.2024, SNW

 

Z legendy dowiadujemy się, że wiele wieków temu rolnik ze Sparow został zabity w drodze powrotnej z targu w Alt Schwerin. Miał przy sobie duży worek. Morderca miał nadzieję znaleźć w nim cenną zdobycz. Pobił więc biednego rolnika na śmierć, ale znalazł tylko świeże masło, które wymienił na targu na owcę. Morderca został złapany i skazany. W ramach pokuty został zmuszony do wzniesienia krzyża na drodze między Sparow i Alt Schwerin, w miejscu w którym zabił rolnika.

 

Współrzędne:

53°30'43.3"N 12°22'14.8"E
53.512028, 12.370778

 

Odległości:

między Sparow a Alt Schwerin - około 3 km,

ze Sparow do Krakow am See - około 20 km,

z At Schwerin do Schwerin - około 75 km,

do Krzyża Maślanego z DJH w Waren (Müritz) - około 25 km,

do Krzyża Maślanego ze Szczecina - około 175 km.

 

Krzyż Maślany (Das Butterkreuz) stoi przy leśnej ścieżce pieszo-rowerowej, miej więcej w połowie drogi między niewielką miejscowością Sparow, po polsku Wróbel, a Alt Schwerin (Starym Schwerinem), w zachodniej części Pojezierza Meklemburskiego, w Parku Przyrody - Puszcza Nossentiner/Schwinzer (Naturpark Nossentiner/Schwinzer Heide). Ma wymiary około 155 / 96 / 23-35 i jest wykonany z granitu z niezdarnie nałożoną powłoką betonową.

 

Park Przyrody - Puszcza Nossentiner/Schwinzer (Naturpark Nossentiner/Schwinzer Heide) leży w powiatach Lübz, Güstrow i Waren, później Parchim, Güstrow i Müritz. O jej utworzenie starano się od 1990 roku, a za oficjalną datę utworzenia przyjmuje się 14 lipca 1994 roku. Jest to pierwszy Park Przyrody (Naturpark) w nowym kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie.

 

Na tablicy zamieszczono fragment mapy z 1884 roku z zaznaczoną drogą ze Sparow do Alt Schwerin i górą Pfefferberg, u podnóża której znajduje się Krzyż Maślany. Góra nie jest wysoka, wznosi się zaledwie 90 m. n.p.m., pobliskie Sparow leży na wysokości 80-89 m. n.p.m., a jezioro Drewitz na wysokości 60 m. n.p.m., fot. 08.09.2024, SNW

 

Po 1997 roku wokół Maślanego Krzyża zostało zamontowane drewniane ogrodzenie, które zmurszało i obecnie nie ma po nim śladu,  

 

Napis 'Kirchweg Sparow' na Krzyżu Maślanym,  fot. 08.09.2024, SNW

 

Krzyż Maślany stoi przy leśnej drodze pieszo-rowerowej, obok biegnie lokalna, asfaltowa droga dla samochodów, ale nie ma tutaj parkingu i nie da się tutaj zatrzymać auta na chwilę, fot. 08.09.2024, SNW

 

Droga leśna blisko Maślanego Krzyża, fot. 08.09.2024, SNW

 

Pierwsza wzmianka o Nossentiner Hütte pojawiła się w dokumencie z 1751 roku. Nazwa wzięła się od istnienia w tym czasie huty szkła i pieców smołowych. Jeden ceglany piec smołowy do dzisiaj stoi w Sparow.

 

W Sparow uwagę przejeżdżających turystów przyciąga sklep z antykami, fot. 08.09.2024, SNW

 

W Sparow uwagę przejeżdżających turystów przyciąga sklep z antykami, fot. 08.09.2024, SNW

 

Zobacz: Trzebiatów - krzyż pokutny z XVI wieku

Komentarze  

0 #1 Margarita 2024-09-29 22:29
Może być że pokutny lub drogowskaz, albo element jakiegoś zapomnianego obrzędu z masłem i krzyżem lub zwyczaju związanego z religią charakterystycz nego tylko dla tego regionu lub grupy społecznej. Skoro lokalni nie pamiętają, to już zawsze będzie albo/ albo, ale fajnie, że jest, bo na wycieczkach takie miejsca są zawsze mile widziane.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież