Gmina Świdnica leży w obrębie Wału Zielonogórskiego, Równiny Kosierskiej i Pradoliny Głogowsko-Baruckiej. Występują tu strefy chronionego krajobrazu: Wzniesienia Zielonogórskie oraz Dolina Śląskiej Ochli. Prawie dwie trzecie powierzchni zajmują lasy, pozostała część to głównie gospodarstwa rolne, stawy i rozwijające się winnice.
 
Image
fot. 62
 
Piękno przyrody, zabytki architektury, muzea, atrakcyjne formy wypoczynku, niezależnie od pory roku, oferta turystyczna, rekreacja, promocja kultury i przedsiębiorczości w gminie Świdnica jest tematem filmu „Gmina Świdnica zaprasza” wykonanego w technice dwu i trójwymiarowej - do obejrzenia na stronie: 2d lub 3d.

Image
Lubuskie Muzeum Wojskowe

Image
fot. 101

Świdnica po raz pierwszy pojawia się w zapisach na początku czternastego wieku. Miejscowość w 1514 roku uzyskała prawa miejskie dzięki królowi Czech i Węgier Władysławowi Jagiellończykowi. W gminie znajduje się wiele zabytków architektury, które warto zwiedzić. Do najważniejszych należą pałace oraz wiele kościołów rzymskokatolickich i protestanckich z różnych epok oraz najnowsze zabytki, bunkry. Jest tu  Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza i Lubuskie Muzeum Wojskowe.

Image
fot. 106

Image
fot. 11

Image
fot. 64

Gospodarstwa agroturystyczne zapewniają noclegi i wypoczynek. Często organizowane są imprezy okolicznościowe cieszące się uznaniem turystów. Do najbardziej znanych należą dożynki gminne. Co roku odbywające się w innej wsi. Nie brakuje też występów muzyków, chórów i kabaretów. W sierpniu odbywają się spotkania i pokazy związane z Międzynarodowym Festiwalem Kina Autorskiego QUEST EUROPE. Poza imprezami rozrywkowymi i kulturalnymi, organizowane są również cykliczne zawody sportowe. Międzynarodowy Motopiknik, to wyjątkowa zabawa samochodowa. Jest to połączenie podchodów i rajdu. Załogi mają do pokonania próby samochodowe oraz zadania turystyczne. Startują zespoły nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. W nowoczesnej hali sportowej Świdniczanka, można brać udział w organizowanych zajęciach sportowych, korzystać z siłowni, sal fitness, sali „lustrzanej” do gimnastyki. Goście mogą również wynająć całą halę o powierzchni 1200 metrów kwadratowych.

Image
fot.81

Dobrze oznakowane trasy piesze i ścieżki rowerowe zachęcają turystów do wycieczek przez cały rok. Spacery po lasach dostarczają wypoczynku i można też wynieść z nich sporo grzybów. Jest to popularny rejon grzybobraniowy dla turystów, tych najbliższych z Zielonej Góry jak i z dalszych rejonów Polski, zwłaszcza ze Śląska i Wielkopolski. Miłośnicy wędkarstwa i wypoczynku nad wodą znajdą na terenie gminy zadbane stawy i zbiorniki wodne. Gmina Świdnica jest naturalnym zapleczem wypoczynkowym turystów z Zielonej Góry. Jest miejscem odwiedzin turystów z kraju i zagranicy, dzięki położeniu geograficznemu i szerokiemu zakresowi usług oraz wielu atrakcjom.

Image
fot. 91

Image
fot. 94
 
Współrzędne:
51°53'45.6"N 15°22'56.0"E
51.895986, 15.382233

Zobacz również: KOŚCIÓŁ POKOJU w Świdnicy w woj. dolnośląskim.

Komentarze  

+1 #1 i 2013-12-16 11:56
Pierwsze zdjęcie to wieża Bismarcka, podlega pod nadleśnictwo jako w. obserwacyjna/ przeciwpożarowa . Niestety nie można na nią wejść.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież