Proponuję dość krótką wycieczkę z Goniądza do Olecka. Dla mnie była ona fragmentem wycieczki z Białej Podlaskiej doo Puszczy Rominckiej na Suwalszczyznę, można ją jednak potraktować jako oddzielną. Do Goniądza bardzo łatwo dojechać pociągiem (linia kolejowa Białystok-Ełk). Trasa liczy równe 100 km., zwiedzić możemy po drodze Biebrzański Park Narodowy. A przed startem jeszcze twierdzę w Osowcu. Początek trasy pokrywa się z wycieczką z BIAŁEJ PODLASKIEJ do DRUSKIENNIK - etap III Zgodnie z tą trasą dojeżdżamy do Augustowa. Warto się tu posilić. Polecam bar Bartek w restauracji Albatros ( ten z piosenki "Siedem dziewcząt z Albatrosa"). Takie ceny teraz już są niespotykane. Za dwudaniowy obiad z deserem właściwie nie da się zapłacić więcej niż 10 zł. (lato 2008).
 
Image
Bar w Augustowie
 
Teraz z augustowskiego rynku kierujemy się na Olecko. Za miastem jedziemy drogą 664. Po prawej mijamy jezioro Necko, a chwilę potem przejeżdżamy przez wielki plac budowy obwodnicy Augustowa, prowadzącej przez doliną Rospudy. Tego lata budowa trwała tam w najlepsze. Niestety droga jest dość ruchliwa. Po prawej stronie mamy dolinę Rospudy, a po lewej wzgórza Pojezierza Ełckiego. Kiedy miniemy mostek na rzeczce Kamienny Bród, to na następnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Od tej chwili ruch jest mały, ale za to teren pagórkowaty. Jedziemy asfaltową drogą, na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo za drogowskazem na Pruską Wielką. Jedziemy przez tą rozciągniętą wieś, cały czas asfaltem. Dojeżdżamy do drugiego skrzyżowania i tam w lewo na Chomontowo. Za tą wsią kończy się asfalt, mijamy granicę województw, ale i bez tablicy łatwo zauważymy, że to już Prusy Wschodnie. Wszystkie domy są z czerwonej cegły. Dojeżdżamy do Turowa, gdzie na skrzyżowaniu w prawo. Po chwili mijamy budynek dawnej stacji linii kolejowej, która z Ełku prowadziła do granicy.

Image
Stacja w Turowie
 
Teraz szutrówka doprowadzi nas do Milewa. Tu skręcamy w prawo w asfaltową drogę wojewódzką nr 661. Ruch tu jednak niewielki. Przez bardzo pagórkowaty teren dojeżdżamy do Wierzbowa. Tu nie skręcamy za główną drogą w prawo, tylko jedziemy prosto. Początkowo asfaltem, potem brukiem, a na końcu drogą gruntową. Towarzyszy nam czerwony szlak pieszy. Teren się wyrównuje, w kolejnej miejscowości - Szeszki, jedziemy prosto, tym razem za szlakiem zielonym, przez las. W końcu dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej 665, teraz musimy na nią wjechać w lewo. I przez Wieliczki z ciekawym kościołem,

Image
Kościół w Wieliczkach
 
 stąd do Olecka tylko 5 km. Już po dojechaniu do miasta, warto skręcić, na oznakowaną ścieżkę Wiewiórki, która poprowadzi nas wzdłuż jeziora.

 

Image
Jezioro w Olecku

 

W samym Olecku warto obejrzeć plażę miejską

 


Image
Plaża w Olecku

 

i wieżę wodną.

 


Image
Wieża wodna

Aktualne informacje: Bary i restauracje tylko w Białobrzegach koło Augustowa, w Augustowie i Olecku. Sklepy w Goniądzu, Dolistowie, Białobrzegach, Augustowie, Turowie, Milewie, Wieliczkach i Olecku. Polecam mapy topograficzne w skali 1:100 000 arkusze Grajewo i Ełk.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież