Przy zamku w Kórniku (ul. Parkowa 5) na 40 hektarach znajduje się arboretum uznane za największe i najstarsze w Polsce. Rośnie tu około 3000 gatunków i odmian drzew i krzewów, w tym sporo wiekowych okazów. Piecze nad arboretum sprawuje Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.

 

Arboretum w Kórniku - maj 2014

 

Arboretum jest czynne przez cały rok. Ceny biletów normalnych, ulgowych, rodzinnych, przewodnika, zielonych lekcji i wszystkie bieżące informacje na stronie Arboretum lub pod telefonem 61 307 24 23.

 

przed wejściem do Arboretum

 

aleja różaneczników

 

Oprócz częstych zakazów obowiązujących w parkach (nie niszczyć, nie hałasować, nie śmiecić...), nie wolno tu jeździć na rowerze. Dozwolone jest natomiast wprowadzanie psów, pod warunkiem, że będą prowadzone na smyczy oraz gdy psa przyciśnie to właściciel po nim posprząta. Dzieci do lat trzech wchodzą za darmo, jak widać nie obowiązuje ich zakaz jazdy rowerkiem, może dlatego, że są to rowerki bez pedałów.

 

Niedaleko wejścia rośnie okazały żywotnik olbrzymi.

 

Plac zabaw.

 

Polana edukacyjna z tablicami: Lekcja Dendrologii; Zasięg naturalnego występowania drzew w Polsce; Parki Narodowe w Polsce; itd.

 

w oddali polana edukacyjna, na pierwszym planie jesion wyniosły

 

jesion wyniosły

 

Platan klonolistny - około 140 letni okaz 

 

ogromne bukszpany

 

widok na zamek od strony wschodniej

 

Na kamieniu tablica wykonana z żywic syntetycznych.

 

Zagajnik cisowy a w nim ścieżka edukacyjna o cisach, m.in. gdzie występują, największe skupienia cisa w Europie oraz gdzie są największe i najstarsze okazy w Polsce.

 

maj 2014

 

Zagajnik cisowy

 


Wokół zamku w XVIII wieku Teofila z Działyńskich (Biała Dama) założyła park w stylu francuskim. Powstało wtedy ciekawe założenie ogrodowe z pawilonami, które po prawie 100 latach rozbudowali i zamienili w Arboretum: Tytus Działyński (1796-1861) jego syn Jan Działyński (1829-1880) i później wnuk (syn córki) Władysław Zamoyski (1853-1924).

 

maj 2014

 

 

maj 2014

contentmap_plugin

Komentarze  

+2 #1 Kasia 2014-06-10 08:22
Arboretum Kórnickie warto odwiedzić również na facebooku. Tam na bieżąco informują o organizowanych imprezach i wydarzeniach.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież