Pałac w Przelewicach jest ściśle związany z ogrodem dendrologicznym. Mieści się w nim biuro ogrodu, laboratoria Botanicznego Centrum Badawczo-Wdrożeniowego, sale konferencyjne, czytelnia z biblioteką, pokoje gościnne i kawiarnia.

Image
pałac z frontu

 

Image
na pałacowym tarasie - widok na ogród

Pałac to również miejsce, gdzie organizowane są wesela.

Image
paw na tarasie

Wejście na teren pałacu wiąże się z kupnem biletu na teren ogrodu dendrologicznego. Bilety: normalny 9 zł, ulgowy 6,00 zł

Dojazd:  kierując się drogowskazami do ogródu dendrologicznego w Przelewicach, jedziemy około 20 kilometrów z Pyrzyc w kierunku na Dolice, Suchań, drogą nr 153.

Image
wejście do pałacu
 
Pałac zbudowany został w 1814 roku przez Augusta Heinrich Borgstete i zamieszkany był przez różnych właścicieli do końca II wojny światowej. Po wojnie eksploatowany i jednocześnie nie remontowany popadał w ruinę. W 1983 roku przeprowadzono niewielkie prace zabezpieczające, wstrzymane z braku środków. Przez następnych dwadzieścia lat pałac był ruiną. Dopiero po przejęciu go przez gminę znaleziono środki na jego odbudowę. Remont pałacu zakończono w 2006 roku.

Image
wewnątrz pałacu

Naprzeciw wejścia do pałacu znajduje się, cały czas odbudowywany, zespół folwarczny (obora, spichlerz, gorzelnia, stodoły, mleczarnia). W nich zakładane są szklarnie, szkółki ogrodowe i oranżeria. Planowane jest stworzenie tu miejsca do współpracy naukowej i edukacyjnej z jednoczesnym utworzeniem zaplecza: hoteli, schronisk młodzieżowych, punktów gastronomicznych i terenów rekreacyjno-sportowych. Ogród, pałac i folwark jest samodzielnym zakładem budżetowym, własnością gminy Przelewice. Od 1976 roku ogród i pałac wpisane są do rejestru zabytków.

Image
brama łącząca pałac z folwarkiem

Image
była obora

Budynek zbudowany w 1912 roku, do 1999 użytkowany jako obora na 400-450 sztuk bydła. Planowana jest adaptacja na Muzeum Historii Rolnictwa Pomorza Zachodniego.

 

Image
była stodoła

Budynek zbudowany w 1910 roku, użytkowany jako stodoła do pożaru 22 września 1997 roku, po którym pozostały tylko mury. W 2006 odbudowany jako oranżeria.

 

Aktualne informacje: plan ogrodu, mapka dojazdu > TUTAJ.


ciekawe blisko:
REZERWAT SKALISTY "JAR LIBBERTA"
PUNKT WIDOKOWY - REZERWAT BRODOGÓRY
KOŚCIÓŁ w Wierzbnie

Komentarze  

0 #1 Gość 2010-08-23 10:59
przestrzeń zabytkowego folwarku w Przelewicach w sierpniu 2010 było miejscem Pierwszej edycji festiwalu sztuki ludowej i muzyki folkowej. Organizatorzy - Fundacja Live Art -zapraszają za rok!
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież