W południowej części Wolina, na lewym / zachodnim brzegu cieśniny Głęboki Nurt widać wzniesienie zwane Gołogórą (21 m n.p.m.), które od wieków było ważne dla mieszkańców Wolina. Na wzniesieniu znajduje się Cmentarzysko Kurhanowe z IX-X wieku, najstarsza wczesnośredniowieczna nekropolia na Pomorzu Zachodnim, tzw. Wzgórze Wisielców. Od ulicy Do Plaży przy otwartej bramie jest kilka tablic informacyjnych dokładnie opisujących to miejsce, również po niemiecku i angielsku. 

 

 

Wolin, Wzgórze Wisielców, fot. 09.03.2024, SNW

 

Przez dziesięciolecia "Cmentarzysko Kurhanowe na Wzgórzu Wisielców" i posąg Trygława były jednymi atrakcjami turystycznymi w tej części Wolina, nie licząc dzikiej plaży. To do tych dwóch miejsc przyjeżdżały autokary pełne młodzieży i wczasowiczów z turnusów pracowniczych. Ostatnio miejsce to nie jest tak często odwiedzane, ale po otwarciu pobliskich atrakcji - 32 metrowej wieży widokowej, polany Malta, przystani oraz kąpieliska na pewno i tutaj trafi więcej turystów. 

 

Współrzędne:

53°49'49.1"N 14°36'03.4"E
53.830306, 14.600944

 

Wolin, Cmentarzysko Kurhanowe na Wzgórzu Wisielców, fot. 09.03.2024, SNW

 

Wolin, Cmentarzysko Kurhanowe na Wzgórzu Wisielców, fot. 09.03.2024, SNW

 

Wolin, Cmentarzysko Kurhanowe na Wzgórzu Wisielców, fot. 09.03.2024, SNW

 

W 1070 roku Adam Bremeński przekazał relację o Wolinie: "Jest to rzeczywiście największe z miast jakie są w Europie. Zamieszkują je Słowianie łącznie z innymi narodami, Grekami i barbarzyńcami, także i sascy przybysze otrzymują prawo zamieszkania, byleby tylko, przebywając tam, nie występowali z oznakami swego chrześcijaństwa. Wszyscy bowiem mieszkańcy, jeszcze dotąd, podlegają błędom pogaństwa, zresztą pod względem obyczajów i gościnności nie znajdzie się lud bardziej uczciwy i przychylny...". (źródło: Jerzy Głosik, W kręgu Światowita)

 

Inny kronikarz opisuje w Wolinie "Ogień Wulkana" - sporych rozmiarów ognisko, które rozpalane nocą pełniało rolę latarni morskiej. Na ślad takiego dużego ogniska natrafiono podczas prac wykopaliskowych na Wzgórzu Wisielców. Archeolodzy natrafili również na interesujący pochówek ludzki. W 1959 roku na dnie głębokiej, prostokątnej jamy odkryto szkielet około 25 letniego mężczyzny bez głowy, którego układ rąk pozwalał przypuszczać, że były one związane. Prawdopodobnie był to grób skazańca, straconego na Wzgórzu Wisielców przez ścięcie głowy. Zwłoki pogrzebano w dole, a głowę zatknięto na pal i wystawiono na widok publiczny. Widziana z daleka, zarówno dla statków przepływających Dziwną, jak też dla żeglujących po Wodach Zalewu Szczecińskiego miała odstraszać innych przestępców. 

 

Wolin. Cmentarzysko Kurhanowe na Wzgórzu Wisielców, fot. 09.03.2024, SNW

 

Wolin, Gołogóra - 21 m. n.p.m., fot. 09.03.2024, SNW

 

Wolin, Wzgórze Wisielców, fot. 09.03.2024, SNW

 

Wolin, Wzgórze Wisielców, fot. 09.03.2024, SNW

 

Zobacz: Polana Malta - ciekawe miejsce rekreacji,

Wolin - spacer przez ciekawe miejsca na południe od ul. Parkowej

Komentarze  

0 #1 Ania 2024-03-26 21:21
Idąc od strony wieży widokowej grzbietem góry przydałby się chociaż jeden drogowskaz, a na Wzgórzu Wisielców, na górze, również informacja, że to już tu, nie mówiąc o kilku oznaczeniach, w którym miejscu były mogiły tych przestępców, co kryło się wokół tych wbitych betonowych słupów, itp.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież