Gdy z przygranicznego miasteczka o nazwie Krajnik pojedziemy na południe, po około 7 kilometrach dojedziemy do drogowskazu na Raduń, gdzie trzeba skręcić by po około 2,5 kilometrach dojechać do wyjątkowego punktu widokowego. Po jednej stronie można zobaczyć strome zbocza wzgórz, bogactwo roślinności kserotermicznej, a po drugiej rozległy widok na Dolinę Odry, Zaotń Dolną i dalej na Schwedt.

Image
punkt widokowy Raduń, fot. maj 2013

 

Image
widok na kościół w Zatoni Dolnej, Dolinę Miłości i most w Krajniku

Image
widok na Dolna Odrę i dalej Schwedt

Znajdujemy się w rezerwacie leśno - stepowym o nazwie "Słoneczne Wzgórza" i poruszać się tu można tylko po wyznaczonych szlakach. Mimo, że już od poczatku XX wieku zbocza te znane były jako cenne stanowisko roślinności kserotermicznej rezerwat powstał niedawno, w 2012 roku, dzięki staraniom Klubu Przyrodników. Na tablicach wymienia się z nazwy występujące tu rzadkie gatunki roślin, grzybów i zwierząt, oraz opisuje obszar Natura 2000 Dolnej Odry.

Image
fot.4, maj 2013

 

Image
fot.5, maj 2013

 

Image
fot.6, maj 2013

 

Image
fot.7, maj 2013

 

Image
fot.8, maj 2013

 

Image
fot.9, maj 2013

 

Image
fot 10, maj 2013

 

Image
fot.11, maj 2013


Nieopodal znajduje się niewielka miejscowość Raduń. Jest tu tylko kilka domów, stajni i ruiny kościóła. Jadąc dalej kamienna droga staje się piaskowa. Nie przez przypadek nastepna miejscowość nosi nazwę Piasek.
 

Image
ruiny kościoła i cmentarza w miejscowości Raduń


zobacz również: DOLINA MIŁOŚCI koło Zatoni Dolnej

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież