DOLINA MIŁOŚCI koło Zatoni Dolnej
Teren Cedyńskiego Parku Krajobrazowego.
Współrzędne:
53°00'53.4"N 14°16'58.7"E
53.014832, 14.282975
Dojazd: Ze Szczecina drogą krajową nr 31 do przejścia granicznego Krajnik Dolny. Stąd można wybrać dwa warianty trasy - rowerem nad Odrą wzdłuż parku do Zatoni (ok. 2 km), samochodem przez Krajnik Górny w stronę Cedyni, po ok. 3 km skręcamy w prawo do Zatoni Dolnej. Park zaczyna się tuż za ostatnim domem we wsi.
Przed 45 rokiem miejsce to było znane i chętnie odwiedzane przez mieszkańców Meklemburgii i Brandenburgii, również drogą wodną (funkcjonowały przystanie białej floty). Po wielogodzinnych spacerach ludzie chętnie odwiedzali restaurację Waldkater (Leśny Kocur). Na terenie nadodrzańskich wzgórz funkcjonowały też przez jakiś czas aż trzy kopalnie węgla brunatnego – część parku znajduje się na zaadoptowanych terenach powydobywczych. Po wojnie park ulegał stopniowej degradacji, zachowały się jednak czytelne założenia dróg, niecki stawów, zarośnięty tor saneczkowy, kamienie pamiątkowe dedykowane ważnym postaciom niemieckiej nauki, kultury, teologii, polityki oraz założycielom parku.
Obecnie dzięki inicjatywie Federacji Zielonych GAJA i pomocy finansowej Unii Europejskiej Dolina Miłości doczekała się programu rewitalizacji. Odsłonięte zostały punkty widokowe na dolinę Odry, udrożniono 13 km ścieżek, powstała mała infrastruktura turystyczna i informacyjna. Podjęty został program czynnej ochrony niezwykle cennego stanowiska murawy kserotermicznej. W wyjątkowym miejscu - na wysepkach Stawów stanęły rzeźby będące kopiami wcześniejszych rzeźb nazywanych Adamem i Ewą.
Dolinę Miłości warto odwiedzać o każdej porze roku, ale najpiękniej jest tu wiosną, gdy kwitną pierwiosnki i jesienią, gdy przebarwiają się liście drzew - wtedy tak naprawdę widać jej piękno. Obecnie, po gruntownej rewitalizacji, Dolina Miłości bywa coraz liczniej odwiedzana, planowane jest też połączenie wodne z Gryfina i Szczecina.
Więcej informacji na stronie dolinamilosci.pl
Blisko: REZERWAT PRZYRODY "BIELINEK"
PUNKT WIDOKOWY - Raduń, Natura 2000 Dolna Odra
Komentarze