Nadesłał :: Jarek
Trzebiatów jest miastem leżącym w powiecie gryfickim, 9 km od morza. Dojazd ze Szczecina - drogą nr 6 w kierunku na Gdańsk, w Płotach skręcamy na drogę 109. Z Koszalina, przez Kołobrzeg drogą 11, następnie drogą 102
 
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1170, kiedy to książę pomorski Kazimierz przekazał jedenaście wiosek w okolicy Trzebiatowa zakonnikom. Wykopaliska jednak świadczą o jeszcze wcześniejszej historii Trzebiatowa. W IX wieku znajdował się tutaj gród słowiański. Prawa miejskie Trzebiatów otrzymał 6 maja 1277 roku z rąk Barnima I. Przywileje związane z tym aktem to: przyznanie portu, prawo żeglugi na Redze, prawo obwarowania miasta, połowu ryb oraz składu. Z tego też okresu pochodzi herb miasta: gryf z krzyżem. Rozkwit miasta zakończyła wojna trzydziestoletnia. W 1634 roku został zniszczony przez wojska cesarskie.

Image
Trzebiatów, fot. Jarek, 2007 r.

Trzebiatów może pochwalić się wieloma zabytkami świadczącymi o jego minionej świetności. Należą do nich między innymi fragmenty murów obronnych z czatowniami i najsłynniejszą Basztą Kaszaną

Image
Baszta Kaszana, fot. Jarek, 2007 r.

Wiąże się z nią legenda, która głosi, że miska gorącej kaszy upuszczona niechcący przez strażnika na skradających się do ataku gryficzan, uratowała miasto przed zdobyciem. Tak więc coroczne dni Trzebiatowa odbywają się pod hasłem Święta Kaszy. Znajdują się tu również świątynie czterech wyznań: greckokatolicka (kaplica św. Gertrudy z 1400 r., dawniej szpital i kaplica cmentarna), katolicka (kościół pod wezwaniem Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny z 1305 r.), ewangelicko-augsburska (kaplica św. Jana z 1307 r. - obecnie budynek mieszkalny) i prawosławna (kaplica św. Ducha z XIV wieku, gdzie odbył się sejmik w 1534 r. wprowadzający na Pomorzu protestantyzm).

W centrum znajduje się Rynek z ratuszem wybudowanym w 1701. Powstał w miejscu zniszczonej w pożarze budowli z XV w. Plac otaczają kamienice z XVI-XIX w. Stare miasto posiada do dzisiaj zachowany średniowieczny układ szachownicowy. Siatkę stanowią trzy ulice wzdłużne i pięć poprzecznych.

Image
Ratusz, fot. Jarek, 2007 r.

Na bocznej elewacji kamienicy zwanej "Dom pod Słoniem", pod nr 26 (na rogu ul. Zajazdowej), zachowało się interesujące sgraffito z XVII w. przedstawiające cyrkowego tresera ze słoniem podnoszącym trąbą miecz.

Image
Sgraffito z XVII wieku, fot. Jarek, 2007 r.

Kamienny most nad Regą zbudowany został w 1905 r. Wykonany z żelbetu i obłożony płytami z piaskowca sprawia wrażenie, że jest wykonany z kamienia. Od strony wjazdów na most i w części środkowej dominują wykonane z piaskowca delfiny symbolizujące związek z wodą.

Image
Kamienny most nad Regą z 1905 roku, fot. Jarek, 2007 r.

Regą można wypłynąć wypożyczonym kajakiem do Mrzeżyna. Miniemy najpierw pałac, który w obecnej formie został wybudowany w 1682 r. Wcześniej istniał w tym miejscu gród, zamek i klasztor ufundowany dla Norbertanek w 1224 r. przez Anastazję córkę Mieszka III Starego. Dalej mijając elektrownię wodną można dopłynąć do morza. Kajaki można oddać w Mrzeżynie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież