Nieopodal wsi Sarbinowo, 2 km od Chwarszczan, w kierunku na Kostrzyn, rozegrała się 25 sierpnia 1758 r. jedna z największych i najbardziej krwawych bitew nowożytnej Europy. Starły się tam  wojska pruskie pod dowództwem króla Fryderyka Wielkiego i wojska rosyjskie dowodzone przez generała Fermora, Anglika w służbie carycy Katarzyny II.

Image
tablica informacyjna


Fryderyk II miał zamiar zniszczyć wkraczające na Śląsk oddziały rosyjskie, które wcześniej zniszczyły okolice Kostrzyna, choć samego miasta nie udało im się zdobyć. Po zgromadzeniu wojsk król pruski przekroczył Odrę na północ od Kostrzynia i skierował się na główne siły wroga. Do spotkania obu armii doszło pod Sarbinowem. Kilkudniowe potyczki zapoczątkowane krwawym pojedynkiem artyleryjskim nie zakończyły się jednoznacznym zwycięstwem. Bitwa pozostała taktycznie nierozstrzygnięta, choć obie strony po dziś dzień roszczą sobie prawo do zwycięstwa. Jednak  straty obu stron były bardzo dotkliwe – zginęło lub zostało rannych 11 do 12 tys. Prusaków i 15 do 19 tys. Rosjan.

Image
pozostałość po pomniku


Obecnie w miejscu bitwy zachowało się usypane z kamieni wzniesienie, stanowiące wcześniej podstawę dla pomnika Fryderyka II oraz współczesna tablica informacyjna (w bardzo złym stanie, praktycznie nieczytelna).

Blisko:


KAPLICA ZAKONU TEMPLARIUSZY we wsi Chwarszczany

CMENTARZ ŻYDOWSKI z XIX wieku koło Boleszkowic

ZESPÓŁ PRZYRODNICZO-KRAJOBRAZOWY „PORZECZE”

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież