Drawieński Park Narodowy  - 11 441,34 hektarów na granicy województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego, wzdłuż dwóch rzek Drawy i Płocicznej.
 
Image
Płociczna
 
Oprócz Drawy i Płocicznej przez tereny parku przepływają także Słopica, Korytnica, Runica, Cieszynka, Moczel i Sucha.
 
Image
stara węgornia na rzece Płociczna

 

Na terenie parku znajduje się 20 jezior, bardzo zróznicowanych pod względem ekologicznym. Są tu jeziora torfowiskowe, eutroficzne, mezotroficzne i meromiktyczne. Tylko jedno z nich, jezioro Ostrowieckie, nie jest objęte zakazem kąpieli i wędkowania. Obszary objęte ścisłą ochroną zajmują 569 ha.
 
Image
jezioro Ostrowieckie

 

Symbolem Drawieńskiego Parku Narodowego jest wydra. Ponadto w parku można spotkać m.in. kuny, bobry, gronostaje, borsuki, nietoperze i jadowitego ssaka zwanego rzęsorek rzeczek, który zabija skorupiaki, żaby i małe ryby zawartym w ślinie jadem. Jest tu również wiele rzadkich ptaków m.in. bocian czarny, orzeł bielik, gągoł, zimorodek, puchacz, nurogęś. Populacja łososia drawskiego występowała w Drawie i Płocicznej do połowy lat osiemdziesiątych. Od 1995 wsiedla się tu łososia wyhodowanego z populacji pochodzącej z rzek łotewskich.

Na terenie parku wyznaczonych jest około 100 km szlaków pieszych. Większość z nich przejezdna jest również dla rowerów. Znajduje się tu też pięć profesjonalnie oznakowanych ścieżek przyrodniczych.

Image
droga na Tragankowe Urwisko

Rzeka Drawa to atrakcyjny szlak kajakowy (trasa spływu ma około 40 km długości).

Image
Punkt biwakowy Bogdanka

 

Po parku  można chodzić tylko po wytyczonych ścieżkach, nie wolno palić ognisk, łowić ryb, zbierać grzybów, ani  biwakować (biwakowanie tylko w wyznaczonych miejscach).

Image
Droga na Tragankowe Urwisko

Regulamin i cennik opłat turystycznych na stronie: http://www.dpn.pl
Dyrekcja Drawieńskiego Parku Narodowego w Drawnie, ul. Leśników 2,
tel: 095 768 20 51
 

ciekawe na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego:
GŁAZ WYDRZY w rzece Drawie, URWISKO TRAGANKOWE nad rzeką Drawą

Komentarze  

-2 #2 dlaczego? 2013-04-16 12:03
zamiast narzekać sama napisz, podziel się wiedzą na temat logo, jak wiesz więcej na temat symboli Parku, w których rzekach można je spotkać to czekamy na info od Ciebie.
Cytować
0 #1 Ania 2013-04-16 11:59
piszcie bardziej konkretniej. np. co jest symbolem i dlaczego!
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież