DOMEK FRANCUSKI, Szczecin
Drewniany francuski domek z 1928 roku znajduje się na północ od Wałów Chrobrego, w kierunku parku Żeromskiego. Domek zwany jest też domkiem grabarza, mimo, że został zbudowany jako domek ogrodnika cmentarnego. We wrześniu 2007 roku wpisany został do rejestru zabytków.

fot.1, maj 2008

aleja prowadząca do domku
Pod koniec 2002 roku w stanie kompletnej ruiny został przekazany został stowarzyszeniu "Klub Storrady". Z grubsza odremontowany stał się siedzibą stowarzyszenia, całkowity remont wymaga jeszcze wielu nakładów. Nie jest udostępniany do zwiedzania. Do środka można wejść w czasie imprez kulturalnych “Klubu Storrady” i innych zaprzyjaźnionych stowarzyszeń lub po umówieniu się telefonicznym. Klub Storrady - kontakt.

fot.3, maj 2008

spotkanie stowarzyszeń, maj 2008
W 1721 roku utworzono w Szczecinie gminę francuską, do której licznie przybywali Hugenoci, m.in. z powodu zwolnienia z podatków. Poza murami miasta twierdzy zlokalizowano cmentarz gminy francuskiej i ewangelicko-reformowanej. Od 1806 roku Szczecin znajdował się pod okupacją francuską. W 1813 w czasie oblężenia przez wojska pruskie i kozackie nakazano zniszczyć wszystkie zabudowania, które były zlokalizowane w bezpośredniej bliskości murów twierdzy i mogłyby stać się schronieniem i osłoną dla oblegających. Mimo tego Francuzi skapitulowali a Szczecin przeszedł w ręce Prus. Gmina francuska pozostała. W 1928 roku przy cmentarzu gminy francuskiej zbudowano domek ogrodnika cmentarnego, a 1929 kaplicę cmentarną (obecnie nie istniejącą), której zarysy "Klub Storrady" planuje w tym (2008) roku odslonić w ramach warszatów architektoniczno - archeologicznych.

spotkanie stowarzyszeń, maj 2008