Baszta więzienna w Kołbaczu jest reliktem obwarowań założonego tu pod koniec XII wieku klasztoru cystersów. W jej wnętrzu znajdował się loch więzienny.
 
Image
fot. 1, styczeń 2010
 
Kołbacz położony jest 25 kilometrów od Szczecina, blisko jeziora Miedwie. Dojazd: z drogi E65 Szczecin - Pyrzyce należy skręcić w lewo w drogę 120. Baszta usytuowana jest w pobliżu mostu na rzece Płoni, obok sklepu spożywczo-przemysłowego "Pod Basztą".

Image
widok z baszty na kościół

Po cysterskim klaszorze oprócz baszty więziennej pozostał : kościół - miejsce modlitwy chrześcijan, nawa środkowa kiedyś spichlerz zboża dziś Spichlerz Sztuki, dom konwersówdom opatastodoła - jedyne zachowane zabudowanie gospodarcze.

Image
wewnątrz brak drzwi, ale zachowały się solidne zawiasy

Image
für INRI - napis wyryty w cegle

Klasztor Cystersów i najbliższe zabudowania zostały otoczone murami z basztami w celu ustrzeżenia się przed najazdami a były najeżdżane wielokrotnie. Przybycie Cystersów do Kołbacza datuje się na rok 1174. Sześćdziesiąt osiem lat później, w 1242,  książę szczeciński dotknięty wiadomością o przyjęciu przez Cystersów niemieckiej protekcji  najechał i dotkliwie splądrował dobra klasztorne. W 1273 i 1478 klasztor najeżdżali Brandenburczycy, w 1433 roku Husyci. Całość została otoczona murami z basztami i fosą w XV wieku, do naszych czasów  zachowała się tylko jedna więzienna baszta.

Image
wejście do baszty

Nie jest udostępniona do zwiedzania.

Image
fot. 6, lato 2005
 
Image
fot. 7, lato 2005

Image
fot. 8, lato 2005
 
ciekawe blisko:
contentmap_plugin

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież