uzdrowisko POŁCZYN-ZDRÓJ
Połczyn-Zdrój jest ciekawie położonym uzdrowiskiem. Okoliczne lasy rosnące na morenowych wzgórzach tworzą mikroklimat, który korzystnie wpływa na jakość wody oraz na dobre właściwości borowiny (długo zatrzymuje ciepło, dzięki czemu skutecznie pomaga w leczeniu wielu schorzeń). Ale przede wszystkim jest w Połczynie naturalnie czyste powietrze, które powoduje, że nawet krótki spacer staje się kuracją leczniczą.
Browar w środku uzdrowiska, fot. 8.11.2014 r., SNW
Osiem tankofermentorów o pojemności 20 tysięcy litrów wskazuje azymut na ulicę Piwną.
Połczyn-Zdrój, fot. 8.11.2014 r., SNW
Połczyn-Zdrój, fot. 8.11.2014 r., SNW
Obecnie miasto jest mieszaniną miejskich kamienic z ciekawymi wewnętrznymi dziedzińcami, drewnianych, szachulcowych domów zdrojowych, nowej bazy sanatoryjnej oraz atrakcji, które zyskują dzięki funduszom unijnym. Oprócz wycieczek, pieszo lub rowerem, do ogólnodostępnego Parku Zdrojowego - Ogrodu Francuskiego lub jego dalszej Angielskiej części warto też udać się w głąb lasu np. na Ścieżkę edukacyjną „Dbając o figurę poznaję naturę”. Można też pokręcić się po mieście, odwiedzić zamek lub udać się do coraz lepiej prosperującego Browaru, przy którym w niewielkim sklepiku sprzedawane są lokalne smaki, np. sztandarowe "Połczyńskie Zdrojowe" lub "Prawdziwie miodowe" wytwarzane w oparciu o miód drahimski.
Czarna wołga, fot. 18.06.2011 r., SNW
szklane izolatory, fot. 8.11.2014 r.
Miał, fot. 8.11.2014 r.
Park Zdrojowy - Ogród Francuski, fot. 8.11.2014 r.
Park Zdrojowy - część Angielska, fot. 8.11.2014 r.
W Parku Angielskim (blisko tego mostu) rośnie pomnik przyrody - Sosna Jeffreya.
Zamek, fot. 8.11.2014 r.
Na przełomie XIII i XIV wieku Połczyn znajdował się na granicy Pomorza z Brandenburgią. Prawa miejskie uzyskał w 1337 roku. Do 1389 roku mieszkał tu ród von Wedel. Po nich Połczyn przeszedł w ręce rodu Manteuffel, którzy żyli tu do XIX wieku. Stąd nazwy dwóch stawów w Parku Angielskim - północny - Wedlów i południowy Manteufflów.
Tędy można dojechać do miejsca, gdzie kiedyś stał ciekawy młyn.
fot. 8.11.2014 r.
11 - 12 lipca 1996 roku woda zalała dużą część miasta i Park Zdrojowy. By uniknąć przyszłych powodzi, w 1999 roku, podjęto decyzję o budowie zbiornika retencyjnego "Połczyn Zdrój", który obecnie przez większość ludzi postrzegany jest jako Zalew.
W 2012 roku ktoś podpalił ponad 100 letni budynek dworca. Coś jednak zostało i mieszkańcy wierzą w renowację.
Borkowo, jak i cała Połczyńska baza sanatoryjna, inwestuje, by zadowolić kuracjuszy. Zobacz zdjęcia z trasy BORKOWO - POŁCZYN-ZDRÓJ - BORKOWO
Miasto stało się kurortem po odkryciu, w 1688 roku, źródła wody mineralnej. W 1705 roku wybudowano pierwszy dom Zdrojowy i przez cały XVI wiek Połczyn był największym uzdrowiskiem na Pomorzu. W następnych latach stopniowo się rozrastał, ale dopiero XIX wiek, odkrycie złóż borowiny, założenie Parku Zdrojowego oraz połączenia kolejowe przyczyniły się do powszechnej popularyzacji kurortu i w 1926 roku do nazwy miasta dopisano słowo "bad".
Pozdrowienia z uzdrowiska Połczyn.