Most Wilhelma Meyera to wał ziemny położony nad strumieniem Leśna w Puszczy Wkrzańskiej. To ciekawe miejsce jest oddalone 12 kilometrów od zaprojektowanych przez Wilhelma Meyera Wałów Chrobrego.

Image
Most Wilhelma Meyera, fot. 24.06.2012., SNW
 

Miejsce to otrzymało nazwę „Most Wilhelma Meyera” 9.10.1927 roku. Ówczesne bractwa rowerowe uczciły w ten sposób głównego architekta Szczecina, twórcę  Wałów Chrobrego, Cmentarza Centralnego i wielu budynków użyteczności publicznej oraz założyciela pierwszego w Szczecinie zrzeszenia, którego celem było tworzenie i naprawa ścieżek rowerowych. Po 1945 roku mimo wyraźnego napisu na kamieniu WILHELM MEYER BRÜCKE miejsce to mylnie zostało uznane za most Carla Friedricha Meyera i tak też było oznaczane na wszystkich mapach. 

W czerwcu 2010 roku na wystawie w Muzeum Narodowym przedstawiliśmy materiały potwierdzające ponad wszelką wątpliwość, że MOST WILHELMA MEYERA jest poświęcony Wilhelmowi Meyerowi urodzonemu w 1854 roku w Schwartau, wybitnemu człowiekowi, który przez 44 lata mieszkał w Szczecinie, w tym przez 30 lat (od 1891 r. do 1921 r.) był głównym architektem miasta Szczecina (Stadtbaurat).

W czerwcu 2012 roku dzięki inicjatywie Stowarzyszenia "Nasze Wycieczki" i współpracy z Urzędem Miasta Szczecin, Muzeum Narodowym w Szczecinie i Nadleśnictwem Trzebież miejsce to zostało odnowione. W przyszłości stanie się także celem nowej trasy tematycznej „z Wałów Chrobrego do Mostu Wilhelma Meyera”. Zobacz fotorelację z otwarcia Mostu oraz wszystkie działania Projektu "Wilhelm Meyer dla Szczecina - Szczecin dla Wilhelma Meyera".

 

Lokalizacja: 53°30'01.5"N 14°30'56.6"E

blisko: DOLINA SIEDMIU MŁYNÓW w Szczecinie.

 

Na terenie lasów nie wolno: wjeżdżać samochodami, ani innymi pojazdami spalinowymi, zakłócać ciszy, palić ognisk w miejscach poza polanami rekreacyjnymi, śmiecić i zanieczyszczać wody, niszczyć roślin, płoszyć i łapać zwierząt, puszczać psy luzem.

Image
26.07.2012.

Panorama 360 stopni - przed rewitalizacją: http://youtu.be/PlgMz7BqF5c

Po:  http://youtu.be/9Pv13ZOzhZo

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież