Kamienica przy ul. Rayskiego 29 (Kronprinzenstraße 29) w Szczecinie jest częścią szlaku „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”. Zbudowana została w latach 1894–1895. Na II piętrze w latach 1897–1899 mieszkał Kurt Tucholsky.

Image
źródło: www.KamieniceSzczecina.pl
 
Kurt Tucholsky (1890 Berlin – 1935 Göteborg) – pisarz, krytyk teatralny i społeczny, mistrz satyry politycznej. Radykalny pacyfista i demokrata, przeciwnik narodowego socjalizmu. Wraz z laureatem pokojowej Nagrody Nobla, Carlem von Ossietzkim, współtworzył tygodnik „Die Weltbühne”. Autor powieści powieści Rheinsberg, Zamek Gripsholm. W 1933 r. jego książki zostały w Niemczech zakazane i były publicznie palone. W 1929 r. osiedlił się na stałe w Szwecji, gdzie zmarł sześć lat później w wyniku przedawkowania leków nasennych.

Image
kamienica przy ul. Rayskiego 29

Szlak „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice” został profesjonalnie oznakowany. Na elewacjach kamienic (z racji miejsca wyjątkowego, wartego obejrzenia) zostały w grudniu 2012 r. zamontowane tablice, w ramach wdrażania Systemu Informacji Miejskiej przez Urząd Miasta Szczecin. W najbliższych miesiącach planowana jest seria uroczystych (choć nienudnych) odsłonięć. więcej na: www.KamieniceSzczecina.pl. 10.05.2013 r. (piątek), o godz. 17, w 80. rocznicę publicznego spalenia książek Tucholskiego przez nazistów w kamienicy przy ul. Rayskiego 26 odsłonięto pamiątkową tablicę.

Image

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież