Kamienny Most to niewielka miejscowość położona na terenie Ińskiego Parku Krajobrazowego, na Szlaku Dziedzictwa Historyczno-Przyrodniczego. Do Ińska jest stąd 12,5 km, do Chociwla (siedziby gminy) 3,5 km, do Marianowa około 20 km, do Stargardu (siedziby powiatu) 26 km, do Krępcewa 38 km.

Image
szkoła w Kamiennym Moście

 

Image
Kamienny Most


Początki historii Kamiennego Mostu sięgają czasów osadnictwa słowiańskiego. Przed 1250 rokiem miejsce to było własnością Barnima I potem rodu von Wedel. Obecnie w zabytkowym XIX-wiecznym pałacu Wedlów znajduje się Liceum Ogólnokształcące oraz Liceum Profilowane - profil socjalny i kształtowanie środowiska. 

 

Image
szkoła w Kamiennym Moście

 

Image
widok na jezioro Kamienny Most


W parku, wokół pałacu, rosną ciekawe okazy dębów, buków, wiązów, lip drobnolistnych, jesionów, modrzewi, oraz żywotnik olbrzymi i 300-letnia sosna. Obok jest ciekawie położone jezioro o takiej samej nazwie z pływającymi wyspami olchowymi. Linia brzegowa jeziora Kamienny Most jest prawie niedostępna, dlatego prędzej spotkasz tu wędkujących niż kąpiących się. Nieopodal, w lesie, znajduje się stary cmentarz z pomnikami z czasów I wojny światowej poświęconymi mieszkańcom wsi i okolic.

Image
brama do byłego pałacu

 

Image
tuż za bramą stary przypałacowy ogród

 

Image
przed szkołą

 

Image
szkoła w Kamiennym Moście


zobacz: REZERWAT PRZYRODY "KAMIENNA BUCZYNA" - Ińsko

contentmap_plugin

Komentarze  

0 #2 Gość 2014-02-11 14:57
Jak chodziłeś do tej szkoły to roboliście sobie jakieś zdjęcia? ciekaw jestem jak to miejsce wygladało w latach siedemdziesiaty ch? pływaliście po jeziorze, czy to prawda, że jest tam na środku wyspa?
Cytować
0 #1 Grzegorz 2014-02-11 14:52
Ukończyłem tą szkołę w 1974.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież