Ogrody HORTULUS w Dobrzycy to miejsce, w którym spędzić można cały dzień. Przy głównej drodze, na skraju wsi, znajduje się wejście do OGRODÓW TEMATYCZNYCH, a gdy skręcimy na Smolne to po około dwóch kilometrach dojedziemy do wjazdu na teren OGRODÓW Z LABIRYNTEM. Czeka tam na nas jeszcze jedna atrakcja WIEŻA WIDOKOWA, bez której trudno byłoby sobie wyobrazić jak wygląda cała 3,2 kilometrowa trasa.
 
Image
Czynne od czerwca 2014 r, fot. 2013, SNW

 

Lokalizacja - współrzędne:
54°10'48.5"N 15°55'51.7"E
54.180133, 15.931031

 

Image
fot. 2 / 2013

 

Labirynt tworzą dwumetrowej wysokości graby (Carpinus betulus), dokładnie 15 tysięcy roślin. Graby bardzo dobrze znoszą przycinanie, szybko się regenerują i najlepiej nadają się do tworzenia labiryntów.

 

w labiryncie

 

Jest to największy labirynt grabowy na świecie. Gdy zdecydujemy się wejść do labiryntu dobrze jest wiedzieć, że przejście "jak po sznurku" to ścieżka o długości 3,2 kilometra, ale gdy kilka razy źle wybierzemy kierunek to trasa może nam się wydłużyć. Cały labirynt zajmuje powierzchnię 1 hektara. Człowiek oraz duże zwierzęta jak np. sarny muszą iść po ścieżce, tylko małe zwierzęta mogą przechodzić jak chcą.

 

Image
sarna - normalny obrazek w okolicy Dobrzycy

 

Image
fot. wrzesień 2013

 

Image
fot. 3 / 2013

 

W sercu labiryntu znajduje się WIEŻA WIDOKOWA, z której widać cały labirynt i okolicę. Gdy zgubimy się w labiryncie możemy liczyć na podpowiedź z góry, ale najpierw warto wejść na wieżę i zapamietać gdzie i w którą stronę należy skręcić. Obok wieży znajduje się mini labirynt dla dzieci oraz wiele tablic edukacyjnych.

 

Image
fot. 7 / 2013

 

Image
fot. 5 / 2013, Dolmen

 

Image
fot. 7 / 2013

 

Wokół grabowego labiryntu została ciekawie zaaranżowana 5 hektarowa przestrzeń. Jest tu jezioro, kamienny krąg oraz dolmen, angielskie rabaty bylinowe i wiele ciekawych kompozycji roślinnych. Bilety i inne informacje na stronie: hortulus

 

Image
fot. 8 / 2013


zobacz również:

OGRODY TEMATYCZNE w Dobrzycy
PUNKT WIDOKOWY - WIEŻA w Dobrzycy
OGRÓD BOTANICZNY CHRISTIANSBERG koło Luckow w Niemczech

OGRODY - LABIRYNTY Zamku Loucen w Czechach

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież