Szlak Jeziora Liwia Łuża jedna z wielu atrakcji Niechorza - to około 9 kilometrowa trasa położona w znacznym oddaleniu od linii brzegowej, biegnąca po różnej nawierzchni (asfaltowej, brukowej i szutrowej). 

 

Trasa wokół jeziora Liwia Łuża od strony północnej, fot. 03.08.2020., SNW.

 

Trasa wokół jeziora Liwia Łuża od stron północnej przebiega przez Niechorze, fot. 03.08.2020., SNW.

 

 

Niechorze, trasa wokół jeziora Liwia Łuża, na wysokości krzyża należy skręcić w ulicę Trzebiatowską, fot. 03.08.2020., SNW.

 

Trasa to tzw. “pętla “. Można zacząć w Niechorzu i pojechać na zachód, wzdłuż torów Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Dalej skręcić w lewo, w pierwszą możliwą ulicę, czyli ul. Trzebiatowską, która przechodzi w ulicę Łąkową. Po około 1 km droga graniczy z REZERWATEM PRZYRODY LIWIA ŁUŻA. Dalej jedziemy prosto, przejeżdżamy przez most na Kanale Dreżewskim, zwanym też Lądkowskim, drugi most nad Strugą Sadlno obok przepompowni i dojeżdżamy do wsi Skalno. Przy przydrożnym krzyżu skręcamy w lewo i po 180 metrach dojeżdżamy do drogi (szczególnie latem jest tu spore natężenie ruchu, ale wzdłuż drogi jest ścieżka dla rowerów - polbruk), którą po 1,6 km dojedziemy do Pogorzelicy. Obok krzyża, za torami Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, skręcamy w lewo na drogę asfaltową niedostępną dla samochodów. Jedziemy wzdłuż torów kolejowych, mijamy dworzec Sandra, most na kanale Liwia Łuża i po chwili znów jesteśmy w Niechorzu przy dworcu Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

 

Niechorze, trasa wokół jeziora Liwia Łuża, ulica Trzebiatowska, fot. 03.08.2020., SNW.

 

Niechorze, trasa wokół jeziora Liwia Łuża, ulica Trzebiatowska, fot. 03.08.2020., SNW.

 

Niechorze, trasa wokół jeziora Liwia Łuża, ulica Łąkowa, fot. 03.08.2020., SNW.

 

Trasa wokół jeziora Liwia Łuża, kanał Dreżewski, fot. 03.08.2020., SNW.

 

Trasa wokół jeziora Liwia Łuża, wieś Skalno, fot. 03.08.2020., SNW.

 

Wieś Skalno, można skręcić na Zielony Szlak, ale lepiej pojechać dalej. fot. 03.08.2020., SNW. 

 

Trasa wokół jeziora Liwia Łuża, wieś Skalno, fot. 03.08.2020., SNW.

 

Trasa wokół jeziora Liwia Łuża, wieś Skalno, przed krzyżem skręcamy w lewo i po około 180 metrów bruku, dalej 1,6 km polbruku wzdłuż jezdni, dojedziemy do Pogorzelicy, fot. 03.08.2020., SNW.

 

Teoretycznie odcinek ze wsi Skalno do Pogorzelicy można przejść/przejechać tzw. Zielonym Szlakiem i też dotrzeć do miejsca, gdzie obok torów stoi krzyż. Na drzewach są czasami widoczne oznaczenia szlaku, ale droga jest rzadko uczęszczana i bardzo zarośnięta pokrzywami. Są też miejsca, gdzie krzaki i chwasty całkowicie uniemożliwiają rozeznanie się, którędy dalej podążać, a szkoda, bo odcinek 1,6 km lepiej byłoby pokonać (pieszo lub rowerem) w terenie zielonym, bliżej jeziora, a nie w bezpośredniej bliskości samochodów.

 

Poniżej 5 zdjęć Zielonego Szlaku między wsią Skalno a Pogorzelicą, fot. 03.08.2020., SNW.

 

Zielony Szlak bliżej wsi Skalno droga wygląda zachęcająco...

 

... potem przechodzi przez łąkę i ....

 

... dalej prowadzi przez las pełen pokrzyw ...

 

.... do miejsc z wylanymi fundamentami ...  

 

... i dalej do drogi w Pogorzelicy, miejsca w którym stoi krzyż. 

 

Trasa wokół jeziora Liwia Łuża, Pogorzelica, za krzyżem skręcamy w lewo, fot. 03.08.2020., SNW.

 

Trasa wokół jeziora Liwia Łuża - droga pieszo-rowerowa wzdłuż torów do Niechorza, fot. 03.08.2020., SNW.

 

Niechorze, na horyzoncie widoczna Latarnia Morska w Niechorzu. Wzdłuż torów - trasa wokół jeziora Liwia Łuża, droga pieszo-rowerowa kończy się przed dworcem w Niechorzu, dalej UWAGA! na drogę dla samochodów, w sezonie duże natężeni ruchu, fot. 03.08.2020., SNW.

 

więcej zdjęć na stronie JEZIORO LIWIA ŁUŻA

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież