Wieża Bismarcka (Wieża Gocławska) w Szczecinie stoi na najwyższym wzgórzu północnej części miasta w dzielnicy Gocław. U podnóża jest pętla tramwajowa (numer 6) a do wieży prowadzi (ślepa) ulica Narciarska. Wieża ma ciekawą konstrukcję. Wykonana jest z betonu licowananego z zewnątrz wapieniem muszlowym. Wieża Bismarcka ma 25 metrów wysokości i posiada taras widokowy, z którego rozciąga się ciekawy widok na Odrę, ale nie jest udostępniona do zwiedzania.

 
wieża Bismarcka wewnątrz, fot. 28.10.2007. SNW
 

W 2001 wieża została kupiona przez inwestora, który miał w niej prowadzić działalność turystyczno-gastronomiczną. Do dzisiaj nic tu się nie dzieje, oprócz wbitych na murach haków wspinaczkowych i zdziwionych spacerowiczów, którzy nie mogą zrozumieć dlaczego taki obiekt się marnuje?

 
 
"murki" na wieży Bismarcka, fot. 28.10.2007. SNW
 
widok na wieżę Bismarcka z Mariny Gocław, fot. 4.04.2005, SNW 
 
Wieża Bismarcka jest jedną z wielu budowli w kształcie wieży lub kolumny (niektóre źródła podają 172, niektóre 237) wybudowanych w latach 1869-1934 i upamiętniających Otto von Bismarcka (pierwszego kanclerza zjednoczonego cesarstwa niemieckiego (1815–1898). W Szczecinie budowę wieży zainicjowano już w 1899 roku. Na lokalizacje brano pod uwagę Wyspę Grodzką, ale ostatecznie wybrano najwyższe północne wzniesienie widoczne nawet z Wałów Chrobrego. Wieża została wybudowana na wzór mauzoleum Teodoryka Wielkiego (króla Ostrogotów) w Rawennie. Uroczyste otwarcie wieży odbyło się 10 sierpnia 1921 roku. Połowa kosztów budowy pochodziła z darowizn.
 
Ciekawy przykład wieży Bismarcka stoi na najwyższym szczycie Gór Sowich, doskonale widoczna niemal z całego Przedgórza Sudeckiego. Po wojnie nazywano ją Wieżą Sikorskiego, a na początku lat osiemdziesiątych nadano jej imię nestora powojennej turystyki - Mieczysława Orłowicza. Jego imię nosi też Główny Szlak Sudecki przechodzący przez szczyt. Wieża na Wielkiej Sowie popadała w ruinę, ale w końcu (16 czerwca 2006 roku) została udostępniona dla turystów. 
 
 
wieża Bismarcka w Szczecinie, fot. 28.10.2007. SNW
 
contentmap_plugin