Bramą Polską - (zwaną również Poznańską) wjeżdża się do ŁAGOWA od strony zachodniej. Została zbudowana w XV wieku jako brama obronna. Przez jej wąski ostrołukowy przejazd przejedzie samochód osobowy, ale autokar się nie zmieści.
 
Image
fot.2011

 

Każdy kierowca autokaru, który chce dostać się do wschodniej części Łagowa musi o tym pamiętać. Inaczej, ze względu na dość długie jezioro Łagowskie, czeka go około 15 kilometrowy objazd.

Image
fot.2011

Brama Polska jest zbudowana z cegły w formie budynku dwukondygnacyjnego. Wejście do budynku znajduje się od strony miasta. Na pietrze są dwa małe prostokątne okna. W XVII i XIX wieku była częściowo przebudowana, a końcu XX wieku została poddana gruntownemu remontowi. Prace zostały podporządkowane wymogom konserwatorskim. Zachowana została zabytkowa struktura obiektu (m.in. drewniane stropy belkowe, drewniana klatka schodowa prowadząca na piętro i na użytkowe poddasze. Z drugiej strony miasta granicę podzamcza wyznaczają, również zabytkowa, Brama Marchijska (inaczej Niemiecka lub Berlińska).
 
Image
fot. 2011

 

Nazwa Brama Polska oznacza kierunek - prowadziła w kierunku Polski. Brama Marchijska w kierunku Marchii Brandenburskiej.

Komentarze  

0 #1 Gość 2012-07-04 15:26
czy ktoś może mi pomóc i podać numer telefonu żeby wynająć na weekend BRAMę POLSK¡
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież