miasteczko ŁAGÓW
Łagów to przepiękna miejscowość wypoczynkowa, znana już na początku XX wieku ze swoich walorów uzdrowiskowych. W okresie letnim przyjeżdża tu sporo turystów. Miejscowi mówią, że jest wtedy jak w zatłoczonym Zakopanym lub w Miedzyzdrojach, dlatego wszystkim chcącym zwiedzić miasteczko i okolicę i jednocześnie odpocząć proponujemy przyjechać do Łagowa wiosną, jesienią lub zimą.
Współrzędne:
52°19'59.1"N 15°17'48.6"E
52.333080, 15.296845
Łagów znajduje się na północ od drogi E30 łączącej Słubice ze Świebodzinem. Od strony Gorzowa Wielkopolskiego można jechać przez Międzyrzecz - na Lubniewice, Glisno i Trzemeszno. Z Łagowa do Świebodzina jest 18 kilometrów, a do Gorzowa 45 km.
Najstarsza część miejscowości została wybudowana na przesmyku między dwoma jeziorami Trześniowskim (Ciecz) i Łagowskim, w otoczeniu imponujących lasów bukowych stanowiących obecnie Łagowski Park Krajobrazowy. Dzięki temu położeniu już w średniowieczu Łagów pełnił funkcję grodziska obronnego. Pierwotnie wieś była własnością Templariuszy, potem przeszła w ręce margrabiów brandenburskich, po czym stała się do 1640 roku własnością Zakonu Joannitów.
Największą atrakcją miejscowości jest XIV-wieczny zamek Joannitów otoczony murami obronnymi z 2 połowy XIV wieku, w XVI wieku podwyższonymi do wysokości 9 metrów. Najstarszą częścią Zamku jest 35 metrowa wieża, w dolnych kondygnacjach kwadratowa, wyżej cylindryczna, na którą można wejść i z góry podziwiać przepiękny widok na okolicę.
Przy Zamku Joannitów znajduje się niewielki park z pomnikowymi drzewami oraz neoklasyczny kościół pw. św. Jana Chrzciciela z 1726, przebudowany i rozbudowany w 1887r.
Na podzamczu (120 metrowej uliczce) zachowały się malownicze kamieniczki. Zbudowane zostały w I połowie XIX wieku. Warto wybrać się również na Sokolą Górę, gdzie znajduje się stary opuszczony cmentarz.
Granice podzamcza wyznaczają dwie bramy XV-wieczna, ceglana Brama Polska (zwana również Poznańską) oraz XVI-wieczna, ceglano-szachulcowa Brama Marchijska(inaczej Niemiecka lub Berlińska).
W Łagowie urodził się i mieszkał do 1901 roku laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny (1939) prof. Gerhard Johannes Paul Domagk (30.10.1895 - 24.04.1964).
Oprócz zwiedzania można skorzystać z rowerów wodnych i kajaków, pływać i kąpać się w czystej wodzie, leżeć i opalać się na plaży, zbierać grzyby i jagody leśne, łowić ryby, wędrować lub jeździć rowerem po szlakach. Oba lokalne jeziora- Trześniewskie i Łagowskie nie są zbyt duże (pierwsze ma 185 ha, a drugie 82 ha), jednak ze względu na wydłużone kształty tworzą atrakcyjny szlak wodny o łącznej długości 7,5 km.
W okresie wiosenno-letnim, w amfiteatrze znajdującym się u podnóża zamku, odbywają się liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe. Do najciekawszych z nich należy Lubuskie Lato Filmowe.
zobacz w ŁAGOWIE:
Komentarze