Dobra położona jest w powiecie Łobeskim. Do Łobza - 26 kilometrów, do Nowogardu - 16 km. W Dobrej zachował się średniowieczny układ urbanistyczny. Atmosferę miasteczka tworzą XVIII- i XIX-wieczne szachulcowe kamieniczki z drewnianą stolarką w stylu biedermeier i secesji. Najstarszy budynek mieszkalny pochodzi z 1695 roku.

 Dobra - domy i na drugim planie ruiny zamku, fot. styczeń 2014 r., SNW.

 

Image
herb rodziny von Dewitz można zobaczyć w kościele św. Klary w Dobrej

 

Image
herb rodziny von Dewitz, witraż w kościele św. Klary

 

Image
fot. luty 2014
 
Herb rodziny von Dewitz (zdjęcie powyżej) na krzesłach w Gabinecie Wojewody Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Image
widok na Dobrą z kościoła św. Klary, fot. styczeń 2014
 
Liczne znaleziska archeologiczne dowodzą, że już w średniowieczu Dobra i okolice tętniły życiem. Od XIV wieku przez 470 lat Dobra była w rękach rodziny von Dewitz. Wielu przedstawicieli tego rodu spoczywa w krypcie w kaplicy NMP kościoła św. Klary. Zbudowany przez Dewitzów zamek był jedną z najsilniejszych pomorskich siedzib rycerskich. Wojna trzydziestoletnia i spory rodzinne doprowadziły zamek do ruiny i od początku XVIII wieku nie był już zamieszkiwany. Mimo, że przez wieki był postępującą ruiną coś jeszcze pozostało do naszych czasów. W Dobrej oprócz rolnictwa działał przemysł: garncarstwo, sukiennictwo i płóciennictwo, a na początku XX wieku powstały krochmalnia, mleczarnia i wytwórnia wód gazowanych.

Najstarszy budek mieszkalny, fot. styczeń 2014 r., SNW
 

Image
w pobliżu kościoła św. Klary, fot. styczeń 2014

Image
ulica Bohaterów Westerplatte, fot. styczeń 2014

Image
Eksponat Muzeum Ziemi Doberskiej, fot. styczeń 2014

W Dobrej mieszka ponad 2 tys. mieszkańców, w całej gminie ponad 4 tys., nie ma tu dużych fabryk, nie przebiegają tędy większe szlaki komunikacyjne, dlatego w okolicznych lasach jest nieskazitelnie czyste powietrze.
 
Image
Pomnik (bez głowy) poświęcony tym co nie powrócili z I wojny światowej - cmentarz przy ulicy Ofiar Katynia, fot. styczeń 2014

Image
Eksponat Muzeum Ziemi Doberskiej, fot. styczeń 2014
 
Na północ od ruin zamku istniało kiedyś jezioro nie bez przyczyny nazwane Wielkim. Stopniowo ulegało zanikowi, obecnie są tu torfowiska i podmokłe łąki, tylko w okolicy Szlaku Olbrzymów pozostały jeszcze niewielkie skupiska wodne, m.in. jezioro Leśne. Po drugiej stronie miasteczka położone są jezioro Dobre z plażą miejską i największe w dorzeczu Regi jezioro Woświn. Przez Dobrą przepływa Dobrzenica, przed 1945 rokiem zwana Luisen Bach.

Image
cmentarzu przy ulicy Ofiar Katynia, fot. styczeń 2014
 
Więcej informacji na stronie: http://dobragmina.pl/ Za pomoc w realizacji artykułów dziękujemy Panu Mateuszowi Marszalcowi i Emilowi Chodań z Urzędu Gminy w Dobrej.

zobacz również w Dobrej koło Nowogardu:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież