Rurka - wieś położona w woj. zachodniopomorskim, powiat gryfiński, gmina Chojna. W kierunku południowym od wsi, w odległości ok. 1 km, znajduje się kaplica Templariuszy, jedyna zachowana budowla pozostała po Komandorii Templariuszy osiedlonych w Rurce ok 1234 roku. Zakon Templariuszy otrzymał z nadania księcia Barnima I Mądrego tereny w zakolu rzeki Rurzycy. Jednonawowa kaplica wybudowana została z kostki granitowej, na planie prostokątnym z wyodrębionym czworobocznym prezbiterium. Poświęcenie kaplicy nastąpiło prawdopodobnie w 1248 roku.

Image
fot. 1

 

Po kasacji zakonu, w 1312 roku, podobnie jak większość dóbr należących do Templariuszy i te położone w Rurce przejęli Joannici. W 1373 roku wyniku najazdu przez lokalnych awanturników większość zabudowań komandorii została spalona. W Kaplicy obrzędy sakralne odbywały się do XV/XVI wieku. Następnie przerobiono ją na spichlerz a jeszcze później na gorzelnię. W trakcie przebudowy na gorzelnie w XIX wieku dokonano największych zniszczeń kaplicy. Po II wojnie światowej zabudowania przejęło PGR.  

Image
fot. 2

Image
fot. 3

W ostatnich latach przeprowadzono przy budowli prace konserwacyjne, m.in. rozebrano znajdujacy się od strony południowej współczesny budynek gospodarczy, odtworzono dach. Na terenie dawnej komandorii trwają też od kilku lat  wykopaliska archeologiczne, których celem jest przebadanie średniowiecznego cmentarzyska oraz ustalenie historycznego układu budynków. Obecnie nie ma możliwości zwiedzania kaplicy wewnątrz.

Komentarze  

-2 #2 armagedon 2013-11-24 21:56
W temacie przedmiotów pochodzących z zakonu templariuszy i kosmitów faktycznie na topie są ich przedmioty których ludzie poszukują tłumacząc się ze przynoszą one szczęście.Trzeb a przyznać ze jest ich jeszcze sporo na polach itd przypadkowo trafionych przez mieszkańców.Pam ietajmy to są jednak zabytki.
Cytować
0 #1 Arek 2013-10-01 19:13
Legendy Zakonu Templariuszy tak działaja ze full ludzi i laikow tematu biega po okolicy w poszukiwaniu przedmiotow nalezacych do zakonnikow np klamerek,klamer pasow, sprzazek ,zetonow itp twierdza wszyscy ze przadmioty najmniejsze nawet przynosza szczescie i fortune .Ceny u kuglarzy rosna rosna holendarnie.Czy zby legenda nowa......
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież