Zbigniew Miler jest autorem trzech ksiażek o Dobrej i okolicy.

Image
fot. 1

 

Pierwsza nosi tytuł "Dobra Nowogardzka - szkice z dziejów miasta i gminy". Wydana została w 1997 roku w nakładzie 150 sztuk, nie łatwo ją kupić, ale jest egzemplarz w Czytelni Pomorzoznawczej Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Image
spis treści pierwszej książki
 
Przy okazji przekazujemy do ogólnej wiadomości sprostowanie nazwy "Dobra Nowogardzka", za które dziękujemy Panu Mateuszowi Marszalcowi z Urzędu Gminy w Dobrej: "Dobra Nowogardzka" - to błędna nazwa naszej miejscowości, prawidłowa nazwa to „Dobra”, ew. „Dobra powiat Łobeski” lub „Dobra koło Nowogardu”. Nazwa "Dobra Nowogardzka" nigdy nie zaistniała, przez krótki czas Poczta Polska jej używała, ale już dawno się z tego wycofała. Podobną nazwę miała stacja kolejowa Dobra Nowogardzkie, jednak nie dotyczyło to miasta i gminy.
 
Image
fot. 2
 
Druga książka nosi tytuł "Dobra i okolice". Ma 90 stron. Została wydana w 1998 roku i zawiera: polsko-niemiecki słownik ulic Dobrej, herby rycerskie ziemi doberskiej, charakterystykę regionu (Położenie i komunikacja; Krajobraz i ukształtowanie powierzchni; Rzeczki i strumienie; Jeziora; Szata roślinna i świat zwierzęcy), a ponadto propozycje spacerów po mieście i nad jezioro Wielkie Ciecze, nad jezioro Woświn, wycieczek na Żurawi Ostrów i do pobliskich: Błądkowa, Bienic, Wojtaszyc, Wrześna, Anielina, Dobropola, Grzęzna, Grzęzienka. Gdzie nabyć książkę? - można zapytać w Muzeum Ziemi Doberskiej w Dobrej. Jeden egzemplarz jest w Czytelni Pomorzoznawczej Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Image
fot. 3
 
Trzecia książka ma 182 strony i twardą okładkę. Nosi tytuł "Dobre Miasteczko" i zawiera 18 rozdziałów:
 1. Tropy wiodą w głąb ziemi.
 2. Wyprawa na słowiański ostrów.
 3. Na tropach słowiańskich chyży.
 4. Miejsce składania boskiej ofiary.
 5. Zapomniana skrzynia posażna z zamku von Dewitzów.
 6. Kłopoty dziedzica doberskiego zamczyska.
 7. Spory o napój Dionizosa.
 8. Na tropie trzech złotych kielichów.
 9. Bycza historia albo dzieje okrutnej klątwy.
10. Pomorska wieś pańszczyźniana.
11. Pamięć zaklęta w kamieniach.
12. Dezerterzy jego Królewskiej Mości.
13. Doberska wojna o plantację morwy.
14. Papierowe pieniądze zastępcze.
15. W cieniu synagogi.
16. Ostatnie dni miasteczka Daber.
17. Poczet ojców miasta.
18. Słownik historyczno-geograficzny Ziemi Doberskiej.
Książka jest dostępna w Czytelni Pomorzoznawczej Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz w naszej siedzibie. Stowarzyszenie Nasze Wycieczki dziękuje za egzemplarz Starostwu Powiatowemu w Łobzie, Staroście Łobeskiemu Ryszardowi Brodzińskiemu i Dyrektor Wydziału Oświaty i Promocji pani Teresie Łań.
 
Image
najstarszy budynek w Dobrej, fot. Nasze Wycieczki, styczeń 2014
 

Trzecia książka na temat Dobrej była równocześnie pożegnaniem Pana Zbigniewa Milera z Pomorzem Zachodnim. Obecnie mieszka w innej części kraju. Życzy nam wielu wspaniałych wypraw. My również życzymy mu wielu wspaniałych wypraw w jego nowej okolicy. _luty, 2014