KOŚCIÓŁ św. Klary w Dobrej koło Nowogardu
Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1461 r. Wzniesiono wtedy prezbiterium i zakrystię, na początku XVI wieku korpus nawowy, kaplicę z lożą kolatorską i kaplicę NMP. Z końca XIX w. pochodzi kościelna dzwonnica.
Zegar wykonano w 1856 roku w Berlinie w warsztacie dużych zegarów E.Möllinger'a. Posiada ciekawy mechanizm, który w XXI wieku został odrestaurowany i przez jakiś czas działał, ale okoliczni mieszkańcy skarżyli się na hałas i zegar musiano zatrzymać.
Zwiedzając kościół pamiętaj by nie przeszkadzać biorącym udział w mszy. Msze św w dni powszednie odbywają się o godzinie 18.00. Msze niedzielne w ciągu roku szkolnego - o 8.00, 11.00 i 18.00; w czasie wakacji nie ma mszy o 18-tej, tylko o 8.00 i 11.00.
Prawdopodobnie na balkonie (fot.powyżej) stały kiedyś krzesła, które obecnie znajdują się w Gabinecie Wojewody Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W kościele św. Klary w Dobrej warto zwrócić uwagę na ambonę z 1596 roku, dwukondygnacyjny ołtarz z 1614 roku, świeczniki cynowe z 1646 roku o wysokości 165 cm ufundowane przez Henryka IV von Dewitz i jego małżonkę Barbarę von Schlichting, płytę nagrobną z 1577 roku Jobsta I von Dewitz (przedstawionego z sześcioma palcami u stóp) wraz z małżonką. Rodzina von Devizów była zwolennikiem wprowadzenia reformacji na Pomorzu. Teraz pamiątkami po nich opiekuje się kościół katolicki.
zobacz również: