Będąc w Liepgarten i szukając dojazdu warto zapamiętać dwie nazwy: Apothekerberg to nazwa góry na której stoi Aussichtsturm czyli wieża widokowa.
 
Image
fot. 31.07.2010., SNW

Z wieży widokowej na  górze Aptecznej (Der Aussichtsturm auf dem Apothekerberg) - 24 m - jest wspaniały widok na wieś, las i pomorskie łąki oraz na Zalew Szczeciński.

 

Image
Widok na wieś, fot. 31.07.2010., SNW

 

Liepgarten to ulicówka, oddalona od Ueckermünde 2 km. Płynnie przechodzi w Jädkemühl. Dalej do Torgelow jest 9 km. Wzdłuż ulicy stoi ponad dwadzieścia ciekawych domów. Większość dobrze zachowanych. Prawie po środku wsi stoi niewysoka tablica z wyświetlaną datą i temperaturą, obok niej jest ulica Bergstrasse. Wystarczy ulicą Bergstrasse pojechać kilkadziesiąt metrów pod górę, skręcić w prawo i po chwili znajdziemy się przy tablicy informacyjnej.

Image
 fot. 31.07.2010., SNW

Nazwa wsi Liepgarten oznacza jakiś ogród. Ale jaki ? Wyrazu Liep nie znajdziemy w słowniku niemiecko-polskim. Czy Liep znaczy po niemiecku lipa? Niestety nie. Po niemiecku lipa to die Linde - Lindenbaum to drzewo lipowe. Czy die Linde i lipa mają ze sobą wiele wspólnego? (oprócz ewidentnych takich samych pierwszych dwóch liter). Może w jakimś dialekcie kolonistów, którzy osiedlali się tutaj wieki temu. Znaczenia potoczne wyrazu lipa w języku polskim określają bezwartościową rzecz lub kłamstwo,  natomiast w języku niemieckim nie są podobne rdzeniowo i nie maja nic wspólnego z wyrazem Linde. Bezwartościowa rzecz to po niemiecku der Ramsch lub der Plunder, a kłamstwo to die Lüge. Obecnie na górze Apothekerberg rośnie kilka lip, ale rośnie również klon i głóg. Na tablicy informacyjnej, u podnóża drogi prowadzącej na wieżę jest napisane (tylko po niemiecku), że nazwa wsi ma swoje początki w czasach słowińskich.

 

Image
 fot. 31.07.2010., SNW

Wieża widokowa w Liepgarten to ciekawe miejsce na odpoczynek w czasie wycieczek po szlakach turystycznych dorzecza Uecker. 

 

Image
 fot. 31.07.2010., SNW

 

Image
Widok na rozległe łąki, fot. 31.07.2010., SNW

 

Wieś Liepgarten ma długa historię. Pierwsze wzmianki datowane są na 1270 rok. Wieś wielokrotnie zmieniała właściciela. Największy rozwój przypada na koniec XIX wieku. W 1895 w Liepgarten działały co najmniej trzy cegielnie. Naprzeciwko ulicy Kolonienstraße zachowały się resztki pieca i komina, dzisiaj z gniazdem bocianów. Druga cegielnia znajdowała się obok, a trzecia na Apothekerberg. Wypalano tu czerwone cegły, w przeciwieństwie do wschodniej części Uecker, w której produkt końcowy był żółty.

 

Image
ich liebe dich ...


blisko: PARK ZWIERZĄT - ZOO w Ueckermünde

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież