WIEŻA WIDOKOWA w Liepgarten
Będąc w Liepgarten i szukając dojazdu warto zapamiętać dwie nazwy: Apothekerberg to nazwa góry na której stoi Aussichtsturm czyli wieża widokowa.
Z wieży widokowej na górze Aptecznej (Der Aussichtsturm auf dem Apothekerberg) - 24 m - jest wspaniały widok na wieś, las i pomorskie łąki oraz na Zalew Szczeciński.
Liepgarten to ulicówka, oddalona od Ueckermünde 2 km. Płynnie przechodzi w Jädkemühl. Dalej do Torgelow jest 9 km. Wzdłuż ulicy stoi ponad dwadzieścia ciekawych domów. Większość dobrze zachowanych. Prawie po środku wsi stoi niewysoka tablica z wyświetlaną datą i temperaturą, obok niej jest ulica Bergstrasse. Wystarczy ulicą Bergstrasse pojechać kilkadziesiąt metrów pod górę, skręcić w prawo i po chwili znajdziemy się przy tablicy informacyjnej.
Nazwa wsi Liepgarten oznacza jakiś ogród. Ale jaki ? Wyrazu Liep nie znajdziemy w słowniku niemiecko-polskim. Czy Liep znaczy po niemiecku lipa? Niestety nie. Po niemiecku lipa to die Linde - Lindenbaum to drzewo lipowe. Czy die Linde i lipa mają ze sobą wiele wspólnego? (oprócz ewidentnych takich samych pierwszych dwóch liter). Może w jakimś dialekcie kolonistów, którzy osiedlali się tutaj wieki temu. Znaczenia potoczne wyrazu lipa w języku polskim określają bezwartościową rzecz lub kłamstwo, natomiast w języku niemieckim nie są podobne rdzeniowo i nie maja nic wspólnego z wyrazem Linde. Bezwartościowa rzecz to po niemiecku der Ramsch lub der Plunder, a kłamstwo to die Lüge. Obecnie na górze Apothekerberg rośnie kilka lip, ale rośnie również klon i głóg. Na tablicy informacyjnej, u podnóża drogi prowadzącej na wieżę jest napisane (tylko po niemiecku), że nazwa wsi ma swoje początki w czasach słowińskich.
Wieża widokowa w Liepgarten to ciekawe miejsce na odpoczynek w czasie wycieczek po szlakach turystycznych dorzecza Uecker.
Wieś Liepgarten ma długa historię. Pierwsze wzmianki datowane są na 1270 rok. Wieś wielokrotnie zmieniała właściciela. Największy rozwój przypada na koniec XIX wieku. W 1895 w Liepgarten działały co najmniej trzy cegielnie. Naprzeciwko ulicy Kolonienstraße zachowały się resztki pieca i komina, dzisiaj z gniazdem bocianów. Druga cegielnia znajdowała się obok, a trzecia na Apothekerberg. Wypalano tu czerwone cegły, w przeciwieństwie do wschodniej części Uecker, w której produkt końcowy był żółty.