W Puszczy Goleniowskiej przy turystycznej drodze ze Szczecina nad morze znajduje się wieża przeciwpożarowa z tarasem widokowym. Widok zależy od dnia, my trafiliśmy na mgłę, ale gdyby jej nie było to zobaczylibyśmy jezioro Zielonczyn, okoliczne wsie (Miłowo, Krokorzyce, Widzieńsko...) oraz Zalew Szczeciński. Morze ciężko zobaczyć z tej odległości, ale na pewno widać farmę wiatrową koło Wolina.
 
Image
listopad 2013, SNW
 
Jadąc ze Szczecina skręcamy z drogi S3 na Miękowo, po czym przez jakiś czas jedziemy wzdłuż S3 i skręcamy na zachód. Jedziemy cały czas prosto. Mijamy Wierzchosław, Widzieńsko (rzekę Gowienicę), Krokorzyce i przed Zielonczynem skręcamy na miejsce postoju pojazdów.

Image
miejsce postoju pojazdów, fot. listopad 2013., SNW

Jak ktoś lubi las to okolice wokół wieży Zielonczyn idealnie nadają się długie spacery lub rowerowe wycieczki. Dla turystów zbudowane są miejsca odpoczynku. W lesie należy wiedzieć jak się zachować, tzn. nie wolno: śmiecić, puszczać psy luzem, biwakować, palić ogniska, hałasować, płoszyć zwierzęta, zrywać kwiaty, niszczyć ściółkę i wdrapywać się na drzewa.
 
Tablica informacyjna przy parkingu, fot. listopad 2013., SNW

Image
miejsce postoju pojazdów pod górą Zielonczyn, fot.listopad 2013., SNW

Image
pierwsza bramka, fot.listopad 2013., SNW


druga bramka, fot.listopad 2013., SNW

Image
Góra Zielonczyn, fot. listopad 2013., SNW

Po przekroczeniu pierwszej bramki i krótkiej prostej dojdziemy do drugiej bramki. Przed nią odbijamy w lewo. pod górę i po następnej krótkiej prostej dochodzimy do PUNKT WIDOKOWY - GÓRA ZIELONCZYN koło Stepnicy lub, parę metrów dalej, ogrodzonego terenu, na którym stoi WIEŻA WIDOKOWA a obok niej tablice informacyjne, toy-toy i miejsce odpoczynku. 

Image
fot. listopad 2013., SNW


wieża przeciwpożarowa z tarasem widokowym Nadleśnictwa Goleniówfot, fot. listopad 2013., SNW

Wieża pełni dwie funkcje: przeciwpożarową (zlokalizowanie pożaru i podanie współrzędnych do PAD (punkt alarmowo dyspozycyjny)) i PO (punkt obserwacyjny). Podjęcia czynności akcji gaśniczej jest priorytetem dlatego w czasie zagrożenia wieża jest niedostępna dla turystów. Latem otwarta jest każdego dnia, poza sezonem trzeba zadzwonić i umówić się minimum dwa dni wcześniej: Nadleśnictwo Goleniów - tel. 607 291 981.

Image
ten mały biały punkt to dach toy-toya

Image
platforma widokowa, fot.2013, SNW

Ma 42 metry wysokości i stoi 39 metrów n.p.m.. Wstęp jest bezpłatny. Może na nią wejść jednorazowo 10 osób, a gdy ktoś jest na górze to nie wolno stać w odległości mniejszej niż 3 metry od wieży, gdyż grozi to oberwaniem czymś w głowę.
 

fot. listopad 2013, SNW

Image
wewnątrz, fot. listopad 2013., SNW

Na górze ma się wrażenie, że wieża się buja, ale to normalne. Firma, która ją zbudowała postawiła w Polsce ponad czterdzieści podobnych wież. Najpierw wykonano solidne fundamenty, potem trzy tygodnie, dzień i noc, stawiano ściany, następnie weszła ekipa od schodów oraz platformy widokowej i wieża była gotowa.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież