Löcknitz położone jest w dolinie rzeki Randow, w południowo-wschodniej części Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Od Szczecina dzieli go pół godziny jazdy samochodem. Dotrzeć tu można również autobusem A11, A20 i B104, pociągiem lub rowerem.
 
Image
wieża w Löcknitz, fot. 2012
 
Od niedawna jest możliwość wejść na punkt widokowy - wieżę Zamku w Löcknitz. Dla tych, którzy nie chcą wchodzić na górę czeka niespodzianka. Pozostałości średniowiecznego grodziska zostały odrestaurowane tak, by stworzyć centrum turystyczno-kulturalne miasta. Jest tu Informacja Turystyczna, miejsce wystaw, spotkań i festynów oraz piec do pieczenia chleba. Można tu skorzystać z noclegu i wypożyczyć rower, lub tylko odpocząć na trasie wycieczki i wejść na wieżę, z której roztacza się widok na meandry rzeki Randow i miasto Löcknitz.

Image
Makieta zamku w Informacji Turystycznej

Historia miasta sięga 1127 roku, kiedy to Słowianie wybudowali w dolinie rzeki Randow grodzisko obronne. Przez stulecia nazwa miasta ulegała zmianie. Nazywane było: Lokeniza, Lockenitze, Locheniza, Lokenitz, Łęknica, Burg Löcknitz. Nazwy te wywodzą się od określenia jamy nizinnej lub grzęzawiska. Tym były te tereny we wczesnym średniowieczu. Jedynym możliwym przejściem był bród na rzece Randow. Nieopodal brodu założono grodzisko.
 
Image
fot. rzeka Randow, 2012
Image
widok na miasto, fot. 2012

Image
widok na dolinę
Image
widok na kościół ewangelicki z 1871 roku
 
Pierwsza wzmianka o obiekcie obronnym w Löcknitz  pochodzi z 1212 roku, a w 1242 roku w miejscu brodu powstaje most. Przez lata przebiegająca tędy granica między Pomorzem a Brandenburgią uzasadnia warowny charakter grodu. Raz Löcknitz należała do książąt pomorskich raz do Branderburczyków. W książce Średniowieczne Zamki Pomorza Zachodniego Zbigniew Radacki napisał, że grodzisko należało do biskupów kamieńskich. W 1280 roku podpisano w "castrum Lokenitz" dokument o podziale ziemii kołobrzeskiej. W 1390 roku biskup Filip von Rehberg zrzekł sie zamku na rzecz książąt szczecińskich, którzy to oddali go Wussowom, rycerzom spod Lęborka, "hus civitas i terra Lockenitze" za 3000 marek na poczet długu. Około 1400 roku grodzisko otrzymało murowaną formę, a od 1479 wszedł w posiadanie rodu Schulenburg. Potem wielokrotnie miejsce to było przebudowywane, w połowie XVI wieku przebudowano go na dwór w stylu renesansowym. Swoje znaczenie strategiczne utracił w 1720 roku po przyłączeniu Brandenburgii i Pomorza do Prus.

Image
historię zamku przedstawiono na wystawie w piwnicy zwanej też lodownią (Keller/Eiskeller)

Na makiecie (drugie zdjęcie od góry) widać budynek zbudowany przed fosą w 1557 roku i nazwany nowym zamkiem. Co ciekawe budynek ten ostał się mimo, że na rysunku z 1846 roku stare grodzisko i wieża są ruiną. II wojna światowa przyniosła miastu 60% zniszczenia. Do 1965 roku zamkowy budynek był zamieszkały przez 20 rodzin, po czym popadł w ruinę i w 1985 roku został rozebrany. To samo mogłoby stać się z ośmioboczną ceglaną wieżą, ciekawymi piwnicami i budynkami stojącymi obok wieży (w jednym z nich znajduje się obecnie Informacja Turystyczna Löcknitz) gdyby nie opieka, powstałego w 2005 roku, miejscowego stowarzyszenia Heimat- und Burgverein Löcknitz.  

Image
Teren grodziska to również miejsce występowania rzadkich nietoperzy. Opisane są na tablicy informacyjnej poniżej schodów.

Image
różnice poziomów ciekawie podzieliły cały teren

Image
poniżej piec i miejsce na festyny na świeżym powietrzu

Kontakt ze stowarzyszeniem i Informacją Turystyczną w Löcknitz:
Tel: 039 754/20 454 Fax: 039 754/51877
www.loecknitz.com   e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Schloßstraße 2; 17321 Löcknitz
Otwarte cały rok:
poniedziałek - czwartek: 9.00 - 12.00 i 13.00 - 16.00
piątek : 09.00 - 12.00, lub po wcześniejszym uzgodnieniu.
Ceny:
Bilety dorośli 2 Euro, dzieci 1 Euro.
Rower można wypożyczyć  za 5 Euro dzień, 20 Euro tydzień.
Nocleg 13 Euro za dzień, dopłata za pokój jednoosobowy 5 Euro, pościel i ręczniki 3 Euro.

Image
Tu odbywają się wystawy a na górze jest ciekawe poddasze ...

Image
... na różnego rodzaju spotkania, prezentacje, nawet małe wesela.

Image
schody na wieżę

Image
wchodząc na wieżę można odpocząć

Image
schody na wieżę

zobacz:
WIATRAK Lempesa w wsi Wilhelmsaue (Märkisch Oderland)
wieś ROTHENKLEMPENOW

2012.10.30.

Komentarze  

+1 #1 Guest 2012-11-02 11:43
Loecknitz to dobra opcja, bo jest blisko ze Szczecina i oprócz zamku jest jeszcze \"tysiącletni\" dąb i ścieżka wokół jeziora
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież