Park Leśny Arkoński jest częścią Puszczy Wkrzańskiej i leży w północno-zachodnich granicach administracyjnych miasta Szczecina. Z Puszczy Wkrzańskiej do centrum Szczecina można dotrzeć przez zielone tereny rekreacyjne. Z Parkiem Leśnym Arkońskim łączy się Park Kasprowicza tworząc zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Zespół Parków Kasprowicza-Arkoński", a z Parku Kasprowicza do np. Placu Grunwaldzkiego jest zaledwie 1,3 km, z Bramy Portowej - 2,3 km. 

Image
strumyk Arkonka fot. 2007
 
W Parku Leśnym Arkońskim las mieszany poprzecinany jest przez liczne trasy spacerowe. Najbardziej popularną jest trasa "Doliny Siedmiu Młynów i źródła strumienia Osówka", ale warto wiedzieć, że jest tu więcej strumieni, potoków i cieków wodnych, np. Bystry Potok, Arkonka, Zielonka, Żabiniec, Kijanka i wzdłuż każdego z nich prowadzą (czasem mniej, czasem bardziej, uczęszczane) ścieżki.

W Parku Leśnym Arkońskim dominuje sosna zwyczajna, buk zwyczajny, dęby szypułkowe i bezszypułkowe, brzoza brodawkowa, topola, olsza czarna. Najwyższe wzniesienia to wzgórze Sobótki o wysokości 70 metrów n.p.m. i Arkony - 70,3 metrów n.p.m. Chętnie odwiedzane są m.in.: polany Sportowa i Harcerska oraz kąpielisko Arkonka (kiedyś Schwimmbad Martin-See), jeziorko Goplana, 5 kilometrowa Ścieżka Zdrowia, ruiny wieży Quistorpa i ruiny leśniczówki Arkońska (Forsthaus Eckerberg). Ciekawe sa również zabytkowe obiekty: budynek dawnego Domu Zdrojowego Kurhaus Eckerberg, obecnie Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. św. Brata Alberta oraz wiata przystanku tramwajowego przy pętli tramwaju nr 3.
 
Image
Leśniczówka Arkońska (Forsthaus Eckerberg) fot. przed 1939

Image
schody do ruin lesniczówki Arkońska (Forsthaus Eckerberg) fot. 2007

Image
Ognisko św. Brata Alberta (Kurhaus Eckerberg) fot. 2007

Część Lasku Arkońskiego (Eckerberger Wald) należała w XIX w do rodziny Quistorpów. Na początku XX w. Martin Quistorp przekazał ten teren miastu. Z biegiem lat obszar przekształcono w park leśny z licznymi alejami spacerowymi, torem saneczkowym, szeregiem schronisk młodzieżowych i lokali gastronomicznych. W 1945 roku lasy, m.in. Arkoński, zostały upaństwowione i przekazane pod zarząd miasta. 

Image
tor saneczkowy fot. przed 1939

Obecnie jest to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku Szczecinian. Stowarzyszenie Nasze Wycieczki w 2007 roku zorganizowało SZCZECIŃSKIE SPOTKANIA KULTURALNO-TURYSTYCZNE - QUISTORP, a rok później opracowało pierwszą trasę tematyczną w Szczecinie - SZCZECIN - TRASA MIEJSKA - ŚLADAMI QUISTORPÓW.
 

Komentarze  

0 #2 sirpio 2021-07-08 12:05
Obok Wieży Quistorpa znajdują się inne ruiny, m.in restauracji(?) i leśniczówki. Oczywiście lasek zdziczał jak władze miasta i nic nie można odtworzyć, bo...nie. Można co najwyżej zabetonować plac Solidarności, albo postawić szkaradny "blaszak"-filha rmonię.
Cytować
0 #1 Uczeń 2010-03-21 21:16
Wielkie THX !!!!
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież