Park im. Jana Kasprowicza jest największym parkiem w Szczecinie i zajmuje powierzchnię 27,3 hektary. Jego granice wyznaczają ulice: Słowackiego, Zaleskiego, Wyspiańskiego i Piotra Skargi. Ponad sto lat temu, tereny dzisiejszego Parku Kasprowicza mogły zostać podzielone na kwartały i przeznaczone pod zabudowę, jednak właściciel gruntów, Johannes Quistorp, postanowił stworzyć tu tereny rekreacyjne i podzielić się nimi z mieszkańcami Szczecina. Po jego śmierci (1899) prace nad rozwojem parku kontynuował jego syn, Martin. W parku zasadzono wiele rzadkich odmian drzew i krzewów, wytyczono alejki spacerowe, stworzono punkty widokowe, altany, trasy do jazdy konnej, tor saneczkowy, a nad Westend-See (dziś jezioro Rusałka) wybudowano mostki. Po 1945 roku park nazwano Parkiem Kasprowicza.
 
Teatr Letni imienia Heleny Majdaniec, fot. 2022., SNW
 
Teatr Letni imienia Heleny Majdaniec, fot. 2007., SNW
 
Image
Ogniste Ptaki Władysława Hasiora, fot. 2007., SNW
 
Image
Pomnik Czynu Polaków fot. 2005 r.
 
Pomnik Czynu Polaków fot. 2007 r.
 
 Na terenie parku znajduje się, m.in.:
- "Ogniste Ptaki" Władysława Hasiora, rzeźba z 1975 roku, ustawiona w 1994 roku obok Teatru Letniego im. H. Majdaniec,
jezioro Rusałka (Westend See) - sztuczne jezioro powstałe w wyniku spiętrzenia strumienia Osówki,
- Teatr Letni imienia Heleny Majdaniec wybudowany w latach 1974-1976, przebudowany w latach 2020-2022. Może pomieścić około 5 tysięcy osób.
- Pomnik Czynu Polaków - trzy ptaki autorstwa rzeźbiarza Gustawa Zemły odsłonięte 1 września 1979 roku,
- ponad 200 gatunków i odmian drzew i krzewów, w tym liczne gatunki rzadko spotykane. Z roślin iglastych uwagę zwracają przede wszystkim jodły, świerki i sosny. Z liściastych najwięcej jest tu gatunków klonów.

Image
Park Kasprowicza (Quistorp-Park) początek XX w.
 
W 1908 roku Park Quistorpa zajmował 28 hektarów 41 arów 87 metrów kwadratowych. W 1919 roku na jego terenie wytyczono działki pod zabudowę przy ul. Wyspiańskiego, a w 1930 roku zbudowano klinikę dla kobiet (dzisiaj szpital wojskowy). W centralnym punkcie parku stał pomnik Ernsta Moritza Arndta (obecnie nie istnieje). Naturalna rzeźba terenu i urok jeziora Westend-See sprawiły, że Park Quistorpa szybko stał się popularnym miejscem odpoczynku. Chętnie odwiedzano restaurację "Haus am Westendsee". Latem można było pływać łódką po jeziorze, zimą jeździć na łyżwach, albo zjeżdżać na nartach i sankach z górki, na której obecnie znajduje się Teatr Letni. 
 
Jak zmieniały się granice parku zobacz w e-publikacji 002_pdf_QUISTORP - RODZINA SZCZECIŃSKICH FILANTROPÓW.

Image
Park Quistorpa, tor saneczkowy, fot. około 1928 r.
 
Image
Park Quistorpa, przed restauracją na Westend-See, fot. około 1928 r. 

Stowarzyszenie Nasze Wycieczki w 2007 roku zorganizowało SZCZECIŃSKIE SPOTKANIA KULTURALNO - TURYSTYCZNE - QUISTORP, a rok później opracowało pierwszą trasę tematyczną po Szczecinie  - TRASĘ MIEJSKĄ - ŚLADAMI QUISTORPÓW, na trasie m.in.:
JASNE BŁONIA - Szczecin
 
Z Parku Kasprowicza do Placu Grunwaldzkiego jest zaledwie 1,3 km, do Bramy Portowej 2,3 km. 
 
Między Parkiem Kasprowicza a Parkiem Leśnym Arkońskim znajduje się Park Miejski RÓŻANKA.

Komentarze  

0 #1 Gość 2007-05-05 08:25
dlaczego alejki nie są zraszane wodą a kwiaty marnieją zanim zdążą się rozwinąć? od dłuższego czasu jest susza więc trzeba je podlewać
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież