długość około - 12 km

Image
Trasa przez: 1. Jasne Błonia, 2. Wojska Polskiego, wille byłego Westendu,  3. Bethanien,  4. pl. Jakuba Wujka, wille byłego Neuwestendu,  5. Park Leśny Arkoński i  ruiny wieży Quistorpa  6. Różanka,  7. Park Kasprowicza.

Johannes Quistorp i jego syn Martin mieszkali przed laty w Szczecinie. Prowadzili wiele przedsiębiorstw a ich działalność filantropijna wzbudzała powszechne uznanie. Po zniesieniu statusu miasta twierdzy (1873 r.) mieli wpływ na wygląd nowych dzielnic, a powstałe dzięki nim tereny rekreacyjne do dziś są popularnym miejscem wypoczynku.

1. Jasne Błonia -  kiedyś Quistorp Aue. Prostokątny rekreacyjny plac otoczony pomnikowymi platanami.
 
2. Wojska Polskiego, wille byłego Westendu, dzielnicy Szczecina powstałej po 1873 roku, po zniesieniu statusu miasta twierdzy. Johannes Quistorp był pomysłodawcą zabudowy przestrzennej zachodniej części rozszerzającego się Szczecina. Myślał o drogach łączących ją z innymi dzielnicami, zaplanował budowę zajezdni tramwajowej przy ulicy Piotra Skargi.

3. Bethanien  - kompleks budynków przy obecnej ulicy Wawrzyniaka i Mickiewicza - kiedyś zakład opiekuńczy, szpital, zakład dla sierot, dom diakonis, zbór ewangelicki. Całość powstała w latach 1866-1929 dzięki Johannesowi i Martinowi Quistorp. Do 1945 roku swoją działalność prowadziły tu siostry Bethanki. Obok budynku przy ul.Wawrzyniaka 7a, (wybudowanym między 1900-1902 rokiem jako oddział męski - obecnie klub studencki "Kontrasty") jest cmentarz, gdzie Johannes i jego syn Martin Quistorp byli z wielką czcią pochowani. Nie ma tu obecnie żadnego nagrobka, jest tylko skwer wokół kaplicy. Na Bethanien warto się trochę zatrzymać, odnaleźć na cegłach znaki JQ&Co (skrót od Johannes Quistorp & Company) lub spróbować odczytać symbolikę ozdobnych plafonów.

Image
1. Jasne Błonia, 2. Wojska Polskiego, 3. Bethanien ....

4. pl. Jakuba Wujka, wille byłego Neuwestendu - skupiona wokół pl.Jakuba Wujka willowa dzielnica, której pomysłodawcą był Johannes Quistorp, a kontynuatorem przedsięwzięć jego syn Martin Quistorp. Tereny na których rozpoczęto zabudowę nowej dzielnicy leżały za granicą administracyjną Szczecina, co było bardzo korzystne, ponieważ dawało możliwość niezależnego zagospodarowania przestrzennego oraz było obłożone niższymi podatkami, wynikającymi z przynależności terenu do gminy wiejskiej. Jednocześnie  Quistorp postarał się o lokalizację stacji kolei obwodowej bezpośrednio przy skraju dzielnicy (obecny przystanek Szczecin-Łękno przy Wojska Polskiego), ułatwiając dojazd do nowego osiedla.

5. ruiny wieży Quistorpa
-  wieża widokowa zbudowana została przez Martina Quistorpa,  ku czci ojca. Była jedną z największych atrakcji Szczecina, widok z niej był imponujący, a i ona sama widoczna była z daleka, wokół niej stworzono teren rekreacyjny zwany Eckerberger Wald obecnie Lasek Arkoński.

Image
4. Plac Jakuba Wujka, 5. ruiny wieży ....

6. Ogród Różanka. Jeżeli przemierzysz tę trasę w jakąś letnią niedzielą i na Różance będziesz około godz. 16 to natrafisz na jeden z cyklu wakacyjnych koncertów muzyki klasycznej (życzę organizatorom zachować cykliczność tej imprezy, tylko rozszerzyć na inne gatunki muzyki). Na Różance jest zakaz poruszania się na rowerze.

7. Park Kasprowicza
-  kiedyś Quistorp Park. Tereny te podarował  miastu Johannes Quistorp, zastrzegł jednak by zawsze służyły mieszkańcom do celów rekreacyjnych. Od początku powstania park był wielką atrakcją, dziś jest największym parkiem Szczecina.

Image
tablica informacyjna w parku Kasprowicza

OPIS TRASY:
Z Jasnych Błoni
skręcając w pierwszą w prawo, czyli w ulicę Królowej Korony Polskiej, jadąc nią w dół zjedziemy prosto do Wojska Polskiego, gdzie na rogu stoi willa, w której mieszkał Johannes i Martin Quistorp (obecnie Pogotowie). Jadąc w  prawo wzdłuż Wojska Polskiego mijamy pierwsze wille nowej dzielnicy - szczecińskiego Westendu, okazałe budynki należące kiedyś do kupców i przemysłowców. Jak ubogo przy nich wygląda willa, w której mieszkał jeden z największych filantropów Szczecina.
Dalej skręcamy w prawo w ulicę Mickiewicza i jadąc w dół dojeżdżamy do ulicy Wawrzyniaka. Tu, między ulicą Wawrzyniaka i Mickiewicza, znajduje się kilkanaście budynków dawnego zakładu opiekuńczego, szpitala, zakładu dla sierot, domu Diakonis i zboru ewangelickiego Bethanien. Dziś charakter tego miejsca nie jest już taki sam, budynki podzielono między różnych właścicieli i zmieniły one swoje pierwotne funkcje. Na teren dawnej Bethani można się dostać zarówno od Wawrzyniaka jak i Mickiewicza. Zwiedzanie jest nieco utrudnione przez wewnętrzne ogrodzenia.
 
Image
tablica informacyjna przy ul. Wawrzyniaka

Z Bethani wyjeżdżamy na ulice Wawrzyniaka i jedziemy w lewo, w kierunku Wojska Polskiego. Po kilkudziesięciu metrach zaczyna się ścieżka dla rowerów,  jadąc nią mijamy skwer Telesfora Badetko, skrzyżowanie z ulicą Traugutta i skręcamy w ulicę Solskiego, którą dojeżdżamy do pl. Jakuba Wujka. Na środku placu jest skwer, wokół którego można obejrzeć ciekawe wille Nowego Westendu.
Z pl. Wujka kierujemy się w stronę ulicy Ostrawickiej, mijamy skrzyżowanie z ulicą Wojska Polskiego i wjeżdżamy w  ulicę Wincentego Pola, po krótkiej prostej skręcamy w lewo w ścieżkę dla pieszych i rowerzystów. Jedziemy w dół i po około 1600 metrach skręcamy w prawo, w Międzyparkową, którą dojeżdżamy do ulicy Arkońskiej (uwaga na samochody).

Image
tablica informacyjna w parku leśnym Arkońskim

Dalej jedziemy prosto, ścieżką po lewej stronie tablicy informacyjnej, pod górę. Powyżej zabytkowych schodów jest bardziej stromo. Na górze znajdują się ruiny wieży Quistorpa. Z powrotem zjeżdżamy w dół, poniżej schodów skręcamy w lewo w zielony szlak, którym dojeżdżamy do ulicy Arkońskiej. Przejeżdżamy na druga stronę ulicy, jedziemy prosto, mijamy  szkółkę dla psów i  dojeżdżamy do wielkiego drzewa przed rozległą polaną. Dalej jedziemy szeroką wewnątrz parkową aleją nazwaną ulicą Fałata, mijamy ogród Różanka, przejeżdżamy ulicę Zaleskiego i jadąc dalej prosto wjeżdżamy na teren Parku Kasprowicza. Jadąc dalej ulicą Fałata mijamy Amfiteatr, "Ogniste Ptaki" Władysława Hasiora, Pomnik Czynu Polaków  i dojeżdżamy do Jasnych Błoni.

Relacja z otwarcia trasy: OTWARCIE TRASY ŚLADAMI QUISTORPÓW
 
 

Komentarze  

0 #5 Gość 2009-08-24 15:50
Jestem młodym fanem wycieczek rowerowych i bardzo podoba mi się ta trasa gdyby było mniej jeżdżenia miedzy autami to trasa była by o wielę lepsza Jeśli ktoś ma informację o takiej trasię proszę napisać.
Cytować
0 #4 Piotr 2008-09-15 21:46
Ciekawa trasa, można by wzdłuż niej poprowadzić jeszcze ścieżkę rowerową, żeby nie jeździć między samochodami.
Cytować
0 #3 Gość 2008-08-31 14:13
wszędzie w szczecinie były cmentarze, każdy skwer czy park to kiedys był cmentarz, dlatego szacunek dla człowieka - wizjonera, dzięki któremu miasto ma park, który od początku był i do dzisiaj jest parkiem.
Cytować
0 #2 Gość 2007-10-04 14:31
wyjeżdżając z tzw. Bethani można też skręcic w Soplicy? chyba :-) jest tam taki skwer gdzie kiedys też był cmentarz, jest jakaś tablica... to ciekawe
Cytować
0 #1 Gość 2007-09-13 05:53
fajna trasa, 12 km to można nawet pieszo
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież