nadesłała: Dominika Stawarz
Województwo wielkopolskie zaskakuje nowymi atrakcjami turystycznymi. To tam, a dokładniej wokół Puszczy Zielonka znajduje się Szlak kościołów drewnianych.

Image
oznaczenia na szlaku

 

Cały projekt ma na celu pogłębienie wiedzy na temat obiektów sakralnych w gminach należących do związku „Puszcza Zielonka”. Sfinansowany został dzięki środkom ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

W skład tego zacnego drewnianego pomnika kultury wchodzi dwanaście kościołów. Zachowały swój niepowtarzalny wiejski urok i znamię historii, która dzisiaj nabiera innego wymiaru. Większość z tych polskich drewnianych pamiątek przeszłości powstała w okresie średniowiecza, jednak przez lata dokonało się na nich wiele zniszczeń i obecny wygląd datuje się na XVI-XIX wiek. Pomimo swojego wspaniałego uroku zewnętrznego możemy podziwiać w środku dzieła pochodzące z epoki tajemniczego gotyku lub choćby barwnego baroku.
Kościoły, które zostały włączone w trasę szlaku to:
Kicin w gminie Czerwonak,
Wierzenica i Uzarzewo (kościół szachulcowy) w gminie Swarzędz,
Długa Goślina w gminie Murowana Goślina,
Węglewo w gminie Pobiedziska,
Kiszkowo, Łagiewniki i Sławno w gminie Kiszkowo,
Skoki (kościół szachulcowy), Jabłkowo, Raczkowo i Rejowiec (dawny zbór), w gminie Skoki

Przebieg trasy:
Trasa podzielona jest na mniejszą i większą:

I. Mniejsza obejmuje swoim zasięgiem 6 kościołów – 35 km. i przebiega przez Kiszkowo – Rejowiec – Skoki – Raczkowo – Jabłkowo – Łagiewniki Kościelne

II. Większa w swoim zakresie posiada 8 kościołów – 90 km.  i przebiega przez Kicin – Wierzenica – Uzarzewo – Węglewo – Sławno – Kiszkowo – Rejowiec – Długa Goślina – Kicin

 

Cały szlak został przystosowany przede wszystkim do zwiedzania samochodowego. Drogi są odnowione i obejmują całą trasę szlaku w najdalszych punktach – ok.140 km. Początek zwiedzania najlepiej przeznaczyć na Poznań, jednak trasę można rozpocząć również od innych miejsc, na przykład od strony:

·         Obornika Wielkopolskiego
·         Piły, Rogoźna
·         Wągrowca
·         Gniezna

Pokonanie blisko 140 km jest trudne w jeden dzień, więc by nie tracić radości z wycieczki, najlepiej zawczasu znaleźć odpowiednie lokum na nocleg. Startując od początku, stolicy województwa wielkopolskiego – Poznania, możesz zatrzymać się na przykład w hotelach: Novotel Poznań Centrum lub Ibis Poznań Centrum.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież