Około 20 km na północ od centrum Szczecina, w Policach-Jasienicy, na Wzgórzu Maryjnym, stoi kościół pod wezwaniem św. apostołów Piotra i Pawła (ul.Kościelna 3). Najłatwiej tu trafić wypatrując wieży kościoła, którą wyraźnie widać z głównej ulicy w Jasienicy.

 

Image
fot.1
 
Msze: w niedziela - 9.00 i 12.00, w tygodniu codziennie o 17.00 czas zimowy i o 18.00 czas letni.

Image
fot.2

Od wielkanocy do końca lata można zajrzeć przez kratę do wnętrza, lub korzystając z uprzejmości proboszcza wejść do środka.

Image
fot.3

Początki obiektu sakralnego na wzgórzu Maryjnym w Jasienicy sięgają 1299 roku, kiedy to bracia Droseko, Bertram i Johann von Sparrenfelde z Bernardem z Tatyni  ufundowali kościół drewniany. Pod koniec w XIII wieku do Jasienicy przybyli augustianie, duszpasterze żyjący według reguł świętego Augustyna. W czasie świetności zakonu kościół był murowany, dwukrotnie dłuższy,  liczył osiem przęseł i na wysokości drugiego przęsła łączył się z klasztorem. Kościół wielokrotnie ulegał zniszczeniom i wielokrotnie był przebudowywany. Wieża o konstrukcji ryglowej pochodzi z  XVIII wieku.

Image
fot.4

Za kościołem znajdują się ruiny klasztoru augustianów, a po prawej stronie od głównego wejścia do kościoła stoi tablica informacyjna, gdzie szczegółowo opisana jest historia kościoła i klasztoru.

Ciekawe blisko:

Komentarze  

0 #1 Gość 2009-08-23 20:44
Dojazd autobusem 101 z centrum Polic (Police Rynek) i centrum Szczecina (Plac Rodła)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież