Muzeum historii Szczecina oddział Muzeum Narodowego, powołano do życia w 1975 roku. Jego siedzibą jest gotycki Ratusz Staromiejski na Podzamczu, w centrum najstarszej części miasta – pomiędzy Rynkiem Siennym i Nowym, przy ul. Mściwoja 8.

Image
Polyphon - szafa grająca
 
Image
pieczęcie cechów szczecińskich XVII-XIX w.

Muzeum historii Szczecina czynne jest:
wtorek - piątek:  10.00 - 18.00,
sobota - niedziela: 10.00 - 16.00
poniedziałki: nieczynne

Ceny biletów:  normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, grupowy 5 zł

Bilet zbiorczy (na wystawy we wszystkich gmachach Muzeum Narodowego w Szczecinie): normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł, zbiorowy – 10 zł
 
Image
ekspozycja

Ekspozycja obejmuje Zbiory Muzeum związane są z historią Szczecina od czasów najdawniejszych po współczesność. Zabytki archeologiczne pochodzą głównie z badań prowadzonych po wojnie na wzgórzu zamkowym i na Podzamczu. Wśród nich obejrzeć można m.in. odnaleziony podczas prac wykopaliskowych w 1999 roku wyjątkowy skarb: zbiór monet pomorskich z przełomu XIV i XV wieku i ponad 300 srebrnych, pozłacanych ozdób ze strojów, noszonych niegdyś przez zasobnych mieszczan. Bogata ikonografia historyczna, m.in. unikatowe grafiki z XVII i XVIII wieku oraz malarstwo z XIX i początku XX wieku, a także kolekcja planów Szczecina, ukazują przemiany urbanistyczne i architektoniczne miasta, dokonujące się w ciągu wieków, a przy tym stanowią przegląd lokalnego środowiska plastycznego.

Image
Kamień litograficzny z II poł.XIX w., z zakładu drukarskiego J.Rosenkranza, założonego przy ul.Wielkiej Odrzańskiej 23 w Szczecinie (ponoć są tylko dwa takie w Polsce), na zdjęciu fragment w lustrzanym odbiciu.
 
Kolekcja rzemiosła artystycznego, w tym wyroby z cyny, kowalstwo artystyczne, skrzynie cechowe, meble, srebra i porcelana oraz portrety, liczne fotografie, pamiątki i archiwalia wiążą się z wydarzeniami i mieszkańcami miasta. Zbiory uzupełniają: kolekcja militariów, głównie z czasów II wojny światowej i okresu powojennego oraz wciąż uzupełniana dokumentacja życia codziennego Szczecina w XX wieku. Zbiory Oddziału prezentowane są na wystawie stałej „Dzieje Szczecina – historia i kultura od czasów najdawniejszych do współczesności” – zwiedzającym towarzyszy oryginalna muzyka z XIX-wiecznej szafy grającej, w której zachował się okazały zbiór metalowych płyt.

Image
Mistrz szczeciński, retabulum (nastawa ołtarza) ku czci Świętych, 1510-1520

Ratusz którego początki związane są z połową XIII wieku, uzyskał gotycką formę z okazałą piwnicą ze sklepieniami gwiaździstymi, podcieniem i efektownymi szczytami na przełomie XIV i XV wieku, dzięki przebudowie przypisywanej Heinrichowi Brunsbergowi. Po zniszczeniu w wyniku oblężeń w okresie szwedzkim został w początku XVIII wieku przebudowany w stylu barokowym. Zniszczony podczas II wojny światowej, został poddany kompleksowej rewaloryzacji, w ramach której przywrócono gotyckie elewacje, pozostawiając barokowe formy jedynie w fasadzie południowej i portalu głównym.

 

Image
Ratusz - siedziba muzeum historii Szczecina, fot.2008

Image
Ratusz (Rathaus), zdjęcie wykonane między 1920-1940 rokiem

więcej informacji na stronie http://www.muzeum.szczecin.pl
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież